Curling competition at Moose Jaw, Saskatchewan
2024 Canadian Wheelchair Curling Championship |
---|
Host city | Moose Jaw, Saskatchewan |
---|
Arena | Moose Jaw Ford Curling Centre |
---|
Dates | March 24–30 |
---|
Winner | Saskatchewan 1 |
---|
Curling club | Moose Jaw Ford CC, Moose Jaw |
---|
Skip | Gil Dash |
---|
Third | Marie Wright |
---|
Second | Moose Gibson |
---|
Lead | Sheryl Pederson |
---|
Coach | Lorraine Arguin |
---|
Finalist | Newfoundland and Labrador (Dean) |
---|
2025 » |
The 2024 Canadian Wheelchair Curling Championship was held from March 24 to 30 at the Moose Jaw Ford Curling Centre in Moose Jaw, Saskatchewan.[1] This was the second year in a row the event was held in Moose Jaw.[2]
Teams
The teams are listed as follows:[3]
Province / Territory | Skip | Third | Second | Lead | Alternate | Locale |
Alberta 1 | Martin Purvis | Terry Fowler | Bruno Yizek | Wendy Frazier | | Garrison CC, Calgary |
Alberta 2 | Don Kuchelyma | Cory Galloway | Emma Nagel | Shane Williams | Marie Laframboise | Avonair CC, Edmonton |
British Columbia | Gerry Austgarden | Ina Forrest | Rick Robinson | Glen McDonald | | Kelowna/Vernon/Richmond |
Manitoba | Dennis Thiessen | Jamie Anseeuw | Jill Hopkins | Mark Wherrett | | Assiniboine Memorial CC, Winnipeg |
New Brunswick | Michael Fitzgerald | Sarah Benevides | James O'Hara | Elaine Mazerolle | | Thistle-St. Andrews CC, Saint John |
Newfoundland and Labrador | Doug Dean | Felix Green | Katie Hubbard | Cecilia Carroll | | St. John's CC, St. John's |
Ontario 1 | Doug Morris | Reid Mulligan | Karl Allen | Martha Gustafson | | King CC, Schomberg |
Ontario 2 | Chris Rees | Shauna Petrie | Jeff Harris | Ken Gregory | Dave Krook | Toronto CSP Club, Toronto |
Quebec | Carl Marquis | Sébastien Boisvert | Johanne Mathieu | Noemie Gagné | | CC Magog, Magog |
Saskatchewan 1 | Gil Dash | Marie Wright | Moose Gibson | Sheryl Pederson | | Moose Jaw Ford CC, Moose Jaw |
Saskatchewan 2 | Rodney Pederson | Pete Andrews | Mark Kennedy | Zahra Ehsani | Tara Hess | Moose Jaw Ford CC, Moose Jaw |
Round robin standings
Final Round Robin Standings[4]
Round robin results
All draws are listed in Central Time (UTC−05:00).[5]
Draw 1
Sunday, March 24, 3:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Fitzgerald) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Alberta 1 (Purvis) | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Quebec (Marquis) | 5 | 0 | 2 | 1 | 3 | 1 | 3 | X | 15 |
Draw 2
Monday, March 25, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Thiessen) | 2 | 4 | 4 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 15 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 2 (Rees) | 6 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | X | 11 |
New Brunswick (Fitzgerald) | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Marquis) | 0 | 3 | 0 | 2 | 3 | 2 | 3 | X | 13 |
Ontario 1 (Morris) | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Draw 3
Monday, March 25, 7:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 1 (Dash) | 0 | 0 | 5 | 3 | 1 | 0 | 3 | X | 12 |
Ontario 2 (Rees) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Thiessen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 3 | 3 | 5 | 2 | 0 | 1 | X | X | 14 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Purvis) | 4 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | X | 9 |
Quebec (Marquis) | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Draw 4
Tuesday, March 26, 1:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 2 (Rees) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Quebec (Marquis) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 1 (Morris) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 4 |
Saskatchewan 1 (Dash) | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Alberta 1 (Purvis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Fitzgerald) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Manitoba (Thiessen) | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Draw 5
Tuesday, March 26, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 6 |
Quebec (Marquis) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Thiessen) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Ontario 1 (Morris) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | 1 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Ontario 2 (Rees) | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 8 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Draw 6
Wednesday, March 27, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Purvis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Ontario 1 (Morris) | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 10 |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Thiessen) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Quebec (Marquis) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 7
Wednesday, March 27, 6:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 1 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
New Brunswick (Fitzgerald) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Purvis) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Ontario 2 (Rees) | 2 | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Saskatchewan 1 (Dash) | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Thiessen) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Ontario 1 (Morris) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Draw 8
Thursday, March 28, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan 2 (Pederson) | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 9 |
Ontario 2 (Rees) | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Fitzgerald) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Ontario 1 (Morris) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Final |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
British Columbia (Austgarden) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Thiessen) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Alberta 1 (Purvis) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Draw 9
Thursday, March 28, 6:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Marquis) | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 10 |
New Brunswick (Fitzgerald) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 2 (Rees) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Manitoba (Thiessen) | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 2 | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Saskatchewan 1 (Dash) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 2 | 1 | 8 |
Draw 10
Friday, March 29, 10:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 1 (Morris) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Marquis) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
British Columbia (Austgarden) | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Purvis) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Saskatchewan 1 (Dash) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Draw 11
Friday, March 29, 3:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Marquis) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Saskatchewan 1 (Dash) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta 1 (Purvis) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 5 | 0 | X | 10 |
Alberta 2 (Kuchelyma) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 1 (Morris) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Ontario 2 (Rees) | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Playoffs
Semifinal
Saturday, March 30, 10:00 am
Final
Saturday, March 30, 2:30 pm
Final standings
References
- ^ "2024 Canadian Wheelchair Curling Championship". Curling Canada. Retrieved March 23, 2024.
- ^ "Back to Moose Jaw!". Curling Canada. March 21, 2024. Retrieved March 23, 2024.
- ^ "Teams". Curling Canada. Retrieved March 23, 2024.
- ^ "Standings". Curling Canada. Retrieved March 23, 2024.
- ^ "Draw Schedule" (PDF). Curling Canada. Retrieved March 23, 2024.
External links