2024 Russian Second League Division B
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 30 March 2024 – 16 November 2024 |
← 2023 2025 → |
The 2024 Russian Second League Division B is the second season of Russia's fourth-tier football league. The season began on 30 March 2024 and will end on 16 November 2024.
Overview
In the summer of 2023, the Russian Second League was reorganized and split into two tiers - third-tier Russian Second League Division A and fourth-tier Russian Second League Division B.[1] Division B also switched to the spring-to-autumn, March-to-November schedule. 2023 was a transitional half-year season.[2] 2024 season is the first full-length season.
Division B is split into 4 groups, mostly based on geographical location. At the end of the year, four winners of their groups will be promoted into the Division A Second Stage Silver Group. Four bottom teams from the Division A First Stage Silver Group will be relegated to 2025 Division B.
Team movement
At the end of the 2023 season, Mashuk-KMV Pyatigorsk, Khimik Dzerzhinsk, Kaluga and Torpedo Miass were promoted to Division A as winners of their Division B groups. Forte Taganrog, Amkar Perm, Chertanovo Moscow and Salyut Belgorod were relegated to Division B from Division A.
Torpedo-2 and Peresvet Domodedovo were relegated from Division B. SKA Rostov-on-Don and Zorkiy Krasnogorsk voluntarily dropped out.[3][4] Sakhalinets Moscow and Khimik-Avgust Vurnary dissolved their professional squads.[5][6] Krasnoye Znamya Noginsk failed licensing for the season.[7]
Elektron Veliky Novgorod moved to Nizhny Novgorod and was renamed to Volna Nizhny Novgorod Oblast.[8]
Pobeda Khasavyurt, Dynamo Stavropol, Kolomna, Orenburg-2 and Akron-2 Tolyatti, which finished the 2023 season in relegation spots, were kept in the league because of the other teams dropping out.
New teams were Angusht Nazran, Lada-Tolyatti, Nart Cherkessk, Oryol, Sokol Kazan and Stroitel Kamensk-Shakhtinsky (promoted from the Russian Amateur Football League), Krylia Sovetov-2 Samara, Pari NN-2 Nizhny Novgorod, Rostov-2 and Spartak-2 Moscow (farm clubs of the Russian Premier League teams).[9][10][11][12][13][14]
Group 1
Group 1 includes 17 teams that will play each other twice, home and away, from 30 March 2024 to 16 November 2024.[15] The opening games that were initially scheduled for 23 March 2024 were postponed due to the Crocus City Hall attack.[16] The group winner will be promoted to the Division A Second Stage Silver Group, the bottom two teams will be relegated from Division B.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Astrakhan | 11 | 7 | 2 | 2 | 14 | 6 | +8 | 23 | Promotion to the Division A Second Stage Silver Group |
2 | Rubin Yalta | 11 | 7 | 1 | 3 | 14 | 9 | +5 | 22 | |
3 | Rostov-2 | 11 | 6 | 2 | 3 | 25 | 12 | +13 | 20 | |
4 | Legion Makhachkala | 11 | 6 | 2 | 3 | 18 | 7 | +11 | 20 | |
5 | Forte Taganrog | 11 | 6 | 2 | 3 | 21 | 13 | +8 | 20 | |
6 | Sevastopol | 11 | 5 | 4 | 2 | 13 | 7 | +6 | 19 | |
7 | Dynamo Stavropol | 12 | 4 | 5 | 3 | 14 | 14 | 0 | 17 | |
8 | Stroitel Kamensk-Shakhtinsky | 11 | 4 | 4 | 3 | 12 | 13 | −1 | 16 | |
9 | Kuban-Holding Pavlovskaya | 12 | 4 | 4 | 4 | 14 | 13 | +1 | 16 | |
10 | Angusht Nazran | 12 | 3 | 6 | 3 | 12 | 10 | +2 | 15 | |
11 | Biolog-Novokubansk | 11 | 4 | 3 | 4 | 16 | 14 | +2 | 15 | |
12 | Nart Cherkessk | 11 | 3 | 4 | 4 | 13 | 19 | −6 | 13 | |
13 | Spartak Nalchik | 11 | 3 | 4 | 4 | 16 | 15 | +1 | 13 | |
14 | Pobeda Khasavyurt | 12 | 2 | 6 | 4 | 14 | 15 | −1 | 12 | |
15 | Druzhba Maykop | 11 | 3 | 1 | 7 | 11 | 16 | −5 | 10 | |
16 | Alania-2 Vladikavkaz | 12 | 2 | 2 | 8 | 11 | 35 | −24 | 8 | Relegation to the Russian Amateur Football League |
17 | Dynamo-2 Makhachkala | 11 | 0 | 2 | 9 | 7 | 27 | −20 | 2 |
Group 2
Group 2 includes 16 teams that will play each other twice, home and away, from 6 April 2024 to 3 November 2024.[17] The group winner will be promoted to the Division A Second Stage Silver Group, the bottom two teams will be relegated from Division B.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo-2 Moscow | 10 | 8 | 1 | 1 | 26 | 7 | +19 | 25 | Promotion to the Division A Second Stage Silver Group |
2 | Spartak-2 Moscow | 10 | 7 | 3 | 0 | 20 | 6 | +14 | 24 | |
3 | Baltika-BFU Kaliningrad | 10 | 6 | 2 | 2 | 20 | 12 | +8 | 20 | |
4 | Rodina-M Moscow | 10 | 5 | 3 | 2 | 19 | 10 | +9 | 18 | |
5 | Chertanovo Moscow | 10 | 5 | 3 | 2 | 18 | 12 | +6 | 18 | |
6 | Zenit-2 Saint Petersburg | 10 | 5 | 2 | 3 | 16 | 10 | +6 | 17 | |
7 | Torpedo Vladimir | 10 | 5 | 1 | 4 | 15 | 13 | +2 | 16 | |
8 | Irkutsk | 9 | 3 | 2 | 4 | 10 | 17 | −7 | 11 | |
9 | Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo | 10 | 3 | 2 | 5 | 12 | 19 | −7 | 11 | |
10 | Dynamo Vologda | 9 | 2 | 4 | 3 | 9 | 11 | −2 | 10 | |
11 | Leon Saturn Ramenskoye | 9 | 2 | 4 | 3 | 9 | 14 | −5 | 10 | |
12 | Tver | 10 | 2 | 3 | 5 | 10 | 16 | −6 | 9 | |
13 | Luki-Energiya Velikiye Luki | 10 | 2 | 3 | 5 | 7 | 14 | −7 | 9 | |
14 | Dynamo Saint Petersburg | 9 | 2 | 2 | 5 | 14 | 19 | −5 | 8 | |
15 | Zvezda Saint Petersburg | 10 | 1 | 2 | 7 | 8 | 21 | −13 | 5 | Relegation to the Russian Amateur Football League |
16 | Yenisey-2 Krasnoyarsk | 10 | 1 | 1 | 8 | 8 | 20 | −12 | 4 |
Group 3
Group 3 includes 15 teams that will play each other twice, home and away, from 7 April 2024 to 3 November 2024.[17] The group winner will be promoted to the Division A Second Stage Silver Group, the bottom two teams will be relegated from Division B.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Vladivostok | 9 | 7 | 1 | 1 | 14 | 6 | +8 | 22 | Promotion to the Division A Second Stage Silver Group |
2 | Kompozit Pavlovsky Posad | 9 | 7 | 1 | 1 | 19 | 12 | +7 | 22 | |
3 | Khimki-M | 9 | 6 | 2 | 1 | 13 | 7 | +6 | 20 | |
4 | Kosmos Dolgoprudny | 9 | 6 | 1 | 2 | 15 | 10 | +5 | 19 | |
5 | Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk | 9 | 5 | 2 | 2 | 9 | 7 | +2 | 17 | |
6 | Spartak Tambov | 10 | 4 | 2 | 4 | 16 | 13 | +3 | 14 | |
7 | Arsenal-2 Tula | 10 | 4 | 1 | 5 | 13 | 10 | +3 | 13 | |
8 | Zenit Penza | 10 | 3 | 3 | 4 | 9 | 10 | −1 | 12 | |
9 | Ryazan | 9 | 3 | 2 | 4 | 9 | 8 | +1 | 11 | |
10 | Oryol | 10 | 3 | 2 | 5 | 9 | 11 | −2 | 11 | |
11 | Strogino Moscow | 9 | 3 | 0 | 6 | 14 | 14 | 0 | 9 | |
12 | Salyut Belgorod | 9 | 2 | 3 | 4 | 9 | 13 | −4 | 9 | |
13 | SKA-Khabarovsk-2 | 10 | 1 | 4 | 5 | 12 | 14 | −2 | 7 | |
14 | Kvant Obninsk | 9 | 1 | 2 | 6 | 8 | 23 | −15 | 5 | Relegation to the Russian Amateur Football League |
15 | Kolomna | 9 | 0 | 4 | 5 | 8 | 19 | −11 | 4 |
Group 4
Group 4 includes 14 teams that will play each other twice, home and away, from 13 April 2024 to 19 October 2024.[18] The group winner will be promoted to the Division A Second Stage Silver Group, the bottom two teams will be relegated from Division B.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Kirov | 8 | 7 | 1 | 0 | 22 | 6 | +16 | 22 | Promotion to the Division A Second Stage Silver Group |
2 | Amkar Perm | 8 | 6 | 1 | 1 | 13 | 4 | +9 | 19 | |
3 | Sokol Kazan | 8 | 5 | 3 | 0 | 16 | 10 | +6 | 18 | |
4 | Ural-2 Yekaterinburg | 8 | 5 | 2 | 1 | 13 | 7 | +6 | 17 | |
5 | Rubin-2 Kazan | 8 | 4 | 2 | 2 | 9 | 6 | +3 | 14 | |
6 | Krylia Sovetov-2 Samara | 8 | 1 | 7 | 0 | 8 | 7 | +1 | 10 | |
7 | Uralets-TS Nizhny Tagil | 8 | 2 | 3 | 3 | 8 | 10 | −2 | 9 | |
8 | Volna Nizhny Novgorod Oblast | 8 | 2 | 2 | 4 | 11 | 11 | 0 | 8 | |
9 | Orenburg-2 | 8 | 2 | 1 | 5 | 12 | 19 | −7 | 7 | |
10 | Pari NN-2 Nizhny Novgorod | 8 | 1 | 4 | 3 | 7 | 13 | −6 | 7 | |
11 | Nosta Novotroitsk | 8 | 2 | 0 | 6 | 9 | 13 | −4 | 6 | |
12 | Lada-Tolyatti | 8 | 1 | 3 | 4 | 4 | 9 | −5 | 6 | |
13 | Dynamo Barnaul | 8 | 1 | 3 | 4 | 10 | 16 | −6 | 6 | Relegation to the Russian Amateur Football League |
14 | Akron-2 Tolyatti | 8 | 1 | 0 | 7 | 4 | 15 | −11 | 3 |
References
- ^ "Бюро исполкома РФС утвердило реформу Второй лиги" (in Russian). Russian Football Union. 10 May 2023.
- ^ "ВТОРАЯ ЛИГА БУДЕТ РЕФОРМИРОВАНА С СЕЗОНА 2023/2024" (in Russian). FNL. 10 May 2023.
- ^ "СКА Ростов-на-Дону переходит в Winline Медиалигу" (in Russian). FC SKA Rostov-on-Don. 25 January 2024.
- ^ "«Зоркий Красногорск» снимется с участия в ФНЛ-2" (in Russian). Championat. 15 January 2024.
- ^ ""Сахалинец" сообщил, что не будет больше участвовать во Второй лиге" (in Russian). Championat. 7 February 2024.
- ^ "К сведению болельщиков ФК "Химик-Август"!" (in Russian). Khimik-Avgust Vurnary. 22 December 2023.
- ^ "Тульский "Арсенал-2" лишился соперника по второй лиге" (in Russian). Tula Football. 26 January 2024.
- ^ "ЖЕРЕБЬЕВКА КАЛЕНДАРЯ ДЛЯ ГРУППЫ 4" (in Russian). Russian Second League. 5 March 2024.
- ^ "КЛУБЫ LEON-ВТОРОЙ ЛИГИ Б ПОЛУЧИЛИ АТТЕСТАТЫ ФНЛ" (in Russian). Russian Second League Division B. 16 February 2024.
- ^ "ДЕВЯТЬ КЛУБОВ LEON-ВТОРОЙ ЛИГИ Б ПРОШЛИ АТТЕСТАЦИЮ" (in Russian). Russian Second League. 19 February 2024.
- ^ "ВЫДАНЫ ЕЩЁ 11 АТТЕСТАТОВ ФНЛ" (in Russian). Russian Second League. 20 February 2024.
- ^ "КЛУБЫ LEON-ВТОРОЙ ЛИГИ Б ПРОДОЛЖАЮТ ПОЛУЧАТЬ АТТЕСТАТЫ ФНЛ" (in Russian). Russian Second League. 21 February 2024. Retrieved 21 February 2024.
- ^ "ШЕСТЬ КЛУБОВ LEON-ВТОРОЙ ЛИГИ Б ПОЛУЧИЛИ АТТЕСТАТЫ ФНЛ" (in Russian). Russian Second League. 27 February 2024.
- ^ "КАЛЕНДАРИ ДЛЯ ВСЕХ ГРУПП СФОРМИРОВАНЫ" (in Russian). Russian Second League. 15 March 2024.
- ^ "Group 1 calendar" (in Russian). Russian Second League. Retrieved 19 March 2024.
- ^ "МАТЧИ 1-ГО ТУРА LEON-ВТОРОЙ ЛИГИ Б ГРУППЫ 1 ПЕРЕНЕСЕНЫ" (in Russian). Russian Second League. 23 March 2024.
- ^ a b "КАЛЕНДАРИ ДЛЯ ВСЕХ ГРУПП СФОРМИРОВАНЫ" (in Russian). Russian Second League. 15 March 2024.
- ^ "Group 4 Calendar" (in Russian). Russian Second League. Retrieved 19 March 2024.
- v
- t
- e
- Baltika-BFU Kaliningrad
- Chertanovo Moscow
- Dynamo St. Petersburg
- Dynamo Vologda
- Dynamo-2 Moscow
- Irkutsk
- Leon Saturn Ramenskoye
- Luki-Energiya Velikiye Luki
- Rodina-M Moscow
- Spartak-2 Moscow
- Torpedo Vladimir
- Tver
- Yenisey-2 Krasnoyarsk
- Zenit-2 St. Petersburg
- Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo
- Zvezda St. Petersburg