Kansojen liiga 2018–2019 – Liiga B
UEFA Nations Leaguen kauden 2018–2019 liiga B:n lohkovaihe pelataan 6. syyskuuta – 20. marraskuuta 2018. Liiga B:n neljän lohkon voittajat nousevat Nations Leaguen kauden 2020–2021 Liiga A:han, ja kolmanneksi sijoittuneet putoavat Liiga C:hen. Liiga B:ssä pelaavat UEFA:n maapisterankingilta sijoilla 13–24 olleet joukkueet.
Arvonta
Lohkoarvonta suoritettiin 24. tammikuuta 2018 Lausannessa, Sveitsissä.
Arvontakorit
|
|
|
Lohkot
Lohko 1
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta tai putoaminen |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina (N) | 4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 9 | Nousee Liiga A:han |
2 | Tšekki | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 6 | |
3 | Slovakia (P) | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 5 | 0 | 3 | Putoaa Liiga C:hen |
Lähde: UEFA
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
6. syyskuuta 2018 20.45 |
Tšekki | 1–2 | Ukraina |
---|---|---|
| Raportti |
|
Městský fotbalový stadion, Uherské Hradiště Tuomari: Anthony Taylor (Englanti) |
Ukraina | 1–0 | Slovakia |
---|---|---|
| Raportti |
Arena Lviv, Lviv Tuomari: Tasos Sidiropoulos (Kreikka) |
13. lokakuuta 2018 15.00 |
Slovakia | 1–2 | Tšekki |
---|---|---|
| Raportti |
Štadión Antona Malatinského, Trnava Tuomari: Slavko Vinčić (Slovenia) |
Ukraina | 1–0 | Tšekki |
---|---|---|
| Raportti |
Metalist Stadium, Harkova Tuomari: Gediminas Mažeika (Liettua) |
16. marraskuuta 2018 20.45 |
Slovakia | 4–1 | Ukraina |
---|---|---|
Raportti |
|
Štadión Antona Malatinského, Trnava Tuomari: Nikola Dabanović (Montenegro) |
19. marraskuuta 2018 20.45 |
Tšekki | 1–0 | Slovakia |
---|---|---|
| Raportti |
Eden Arena, Praha Tuomari: Alejandro Hernandez (Espanja) |
Lohko 2
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta tai putoaminen |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ruotsi (N) | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7[a] | Nousee Liiga A:han |
2 | Venäjä | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 7[a] | |
3 | Turkki (P) | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 7 | −3 | 3 | Putoaa Liiga C:hen |
Lähde: UEFA
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
Huomautukset:
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
Huomautukset:
- ↑ a b Keskinäisten ottelujen pisteet: Ruotsi 4, Venäjä 1.
10. syyskuuta 2018 20.45 |
Ruotsi | 2–3 | Turkki |
---|---|---|
| Raportti |
|
11. lokakuuta 2018 20.45 |
Venäjä | 0–0 | Ruotsi |
---|---|---|
Raportti |
Kaliningrad Stadium, Kaliningrad Tuomari: Luca Banti (Italia) |
Venäjä | 2–0 | Turkki |
---|---|---|
| Raportti |
Sotšin olympiastadion, Sotši Tuomari: Paweł Raczkowski (Puola) |
20. marraskuuta 2018 20.45 |
Ruotsi | 2–0 | Venäjä |
---|---|---|
Raportti |
Friends Arena, Solna Tuomari: Benoît Bastien (Ranska) |
Lohko 3
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta tai putoaminen |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bosnia ja Hertsegovina (N) | 4 | 3 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 10 | Nousee Liiga A:han |
2 | Itävalta | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 7 | |
3 | Pohjois-Irlanti (P) | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 7 | −5 | 0 | Putoaa Liiga C:hen |
Lähde: UEFA
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
Pohjois-Irlanti v Bosnia ja Hertsegovina
Pohjois-Irlanti | 1–2 | Bosnia ja Hertsegovina |
---|---|---|
| Raportti |
|
Bosnia ja Hertsegovina v Itävalta
11. syyskuuta 2018 20:45 |
Bosnia ja Hertsegovina | 1–0 | Itävalta |
---|---|---|
| Raportti |
Bilino Polje Stadium, Zenica Tuomari: Ruddy Buquet (Ranska) |
12. lokakuuta 2018 20:45 |
Itävalta | 1–0 | Pohjois-Irlanti |
---|---|---|
| Raportti |
Ernst-Happel-Stadion, Wien Tuomari: Georgi Kabakov (Bulgaria) |
Bosnia ja Hertsegovina v Pohjois-Irlanti
15. lokakuuta 2018 20:45 |
Bosnia ja Hertsegovina | 2–0 | Pohjois-Irlanti |
---|---|---|
| Raportti |
Itävalta v Bosnia ja Hertsegovina
15. marraskuuta 2018 20:45 |
Itävalta | 0–0 | Bosnia ja Hertsegovina |
---|---|---|
Raportti |
Ernst-Happel-Stadion, Wien Tuomari: Andrew Dallas (Skotlanti) |
Pohjois-Irlanti | 1–2 | Itävalta |
---|---|---|
| Raportti |
Windsor Park, Belfast Tuomari: Jonathan Lardot (Belgia) |
Lohko 4
Sij. | Joukkue n • k • m | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | Karsinta tai putoaminen |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tanska (N) | 4 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 8 | Nousee Liiga A:han |
2 | Wales | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
3 | Irlanti (P) | 4 | 0 | 2 | 2 | 1 | 5 | −4 | 2 | Putoaa Liiga C:hen |
Lähde: UEFA
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
(N) Noussut; (P) Pudonnut.
16. marraskuuta 2018 20.45 (19.45 UTC±0) |
Wales | 1–2 | Tanska |
---|---|---|
| Raportti |
|
Cardiff City Stadium, Cardiff Tuomari: Ivan Kružliak (Slovakia) |
19. marraskuuta 2018 20.45 |
Tanska | 0–0 | Irlanti |
---|---|---|
Raportti |
Idrætspark, Aarhus Tuomari: Aliyar Aghayev (Azerbaidžan) |
Maalintekijät
Turnauksessa on tehty 48 maalia 24 ottelussa, keskimäärin 2 maalia per ottelu.
3 maalia
2 maalia
- Christian Eriksen
- Emre Akbaba
- Jevhen Konopljanka
- Denis Tšeryšev
- Gareth Bale
1 maali
- Haris Duljević
- Elvis Sarić
- Shaun Williams
- Marko Arnautović
- Valentino Lazaro
- Xaver Schlager
- Corry Evans
- Will Grigg
- Marcus Berg
- Viktor Claesson
- Andreas Granqvist
- Isaac Kiese Thelin
- Viktor Lindelöf
- Marek Hamšík
- Juraj Kucka
- Róbert Mak
- Albert Rusnák
- Adam Zreľák
- Martin Braithwaite
- Nicolai Jørgensen
- Michael Krmenčík
- Serdar Aziz
- Hakan Çalhanoğlu
- Andri Jarmolenko
- Ruslan Malinovskyi
- Oleksandr Zintšenko
- Artjom Dzjuba
- Roman Neustädter
- Tom Lawrence
- Aaron Ramsey
- Connor Roberts
- Harry Wilson
Aiheesta muualla
- Virallinen sivusto (englanniksi)
|