VM i friidrett 2023 – 400 meter hekk kvinner
VM i friidrett 2023 – 400 meter hekk kvinner | |||
---|---|---|---|
Nemzeti Atlétikai Központ | |||
Konkurranse | 400 meter hekk kvinner | ||
Arrangement | VM i friidrett 2023 | ||
Sted | Budapest, Ungarn | ||
Arena | Nemzeti Atlétikai Központ | ||
Dato | 21. august (forsøksheat) 22. august (semifinale) 24. august 2023 (finale) | ||
Deltakere | 41 | ||
Deltakernasjoner | 30 | ||
Vinnertid | 51,70 | ||
Medaljevinnere | |||
Femke Bol, Nederland | |||
Shamier Little, USA | |||
Rushell Clayton, Jamaica | |||
Forrige | Eugene 2022 | ||
Neste | Tokyo 2025 |
Øvelser ved VM i friidrett 2023 | |||
Løpsøvelser | |||
---|---|---|---|
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
5000 m | menn | kvinner | |
10 000 m | menn | kvinner | |
100 m hekk | kvinner | ||
110 m hekk | menn | ||
400 m hekk | menn | kvinner | |
3000 meter hinder | menn | kvinner | |
4×100 m stafett | menn | kvinner | |
4×400 m stafett | menn | blandet | kvinner |
Landeveisøvelser | |||
Maraton | menn | kvinner | |
20 km kappgang | menn | kvinner | |
35 km kappgang | menn | ||
Tekniske øvelser | |||
Lengdehopp | menn | kvinner | |
Tresteg | menn | kvinner | |
Høydehopp | menn | kvinner | |
Stavsprang | menn | kvinner | |
Kulestøt | menn | kvinner | |
Diskoskast | menn | kvinner | |
Spydkast | menn | kvinner | |
Sleggekast | menn | kvinner | |
Sammensatte øvelser | |||
Sjukamp | kvinner | ||
Tikamp | menn | ||
|
Øvelsen 400 meter hekk kvinner i VM i friidrett 2023 ble avholdt på Nemzeti Atlétikai Központ (Nasjonale friidrettssenter) i Budapest, Ungarn 21., 22. og 24. august 2023.[1]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Femke Bol | Shamier Little | Rushell Clayton | ||||
Nederland | USA | Jamaica |
Program
Lokal tid (UTC+1)
Dato | Klokkeslett | Runde |
---|---|---|
21. august | 18:50 | Forsøksheat |
22. august | 20:25 | Semifinale |
24. august | 21:50 | Finale |
Resultater
Forsøksheat
De 4 første utøverne i hvert heat (Q) og de 4 raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til semifinalene.
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Femke Bol | Nederland | 53.39 | Q |
2 | 3 | Kemi Adekoya | Bahrain | 53.56 | Q, AR |
3 | 1 | Rushell Clayton | Jamaica | 53.97 | Q |
4 | 3 | Andrenette Knight | Jamaica | 54.21 | Q |
5 | 1 | Dalilah Muhammad | USA | 54.21 | Q |
6 | 5 | Jessie Knight | Storbritannia | 54.27 | Q |
7 | 3 | Ayomide Folorunso | Italia | 54.30 | Q |
8 | 5 | Shamier Little | USA | 54.40 | Q |
9 | 1 | Carolina Krafzik | Tyskland | 54.53 | Q |
10 | 2 | Janieve Russell | Jamaica | 54.53 | Q |
11 | 1 | Viivi Lehikoinen | Finland | 54.65 | Q |
12 | 2 | Anna Cockrell | USA | 54.68 | Q |
13 | 5 | Hanna Ryzjykova | Ukraina | 54.70 | Q |
14 | 1 | Rebecca Sartori | Italia | 54.82 | q, PB |
15 | 3 | Cathelijn Peeters | Nederland | 54.95 | Q |
16 | 4 | Viktorija Tkatsjuk | Ukraina | 55.05 | Q |
17 | 5 | Nikoleta Jíchová | Tsjekkia | 55.10 | Q |
18 | 4 | Hanne Claes | Belgia | 55.13 | Q |
19 | 5 | Noura Ennadi | Marokko | 55.21 | q |
20 | 3 | Zenéy van der Walt | Sør-Afrika | 55.21 | q |
21 | 4 | Line Kloster | Norge | 55.23 | Q |
22 | 4 | Eileen Demes | Tyskland | 55.29 | q, PB |
23 | 2 | Gianna Woodruff | Panama | 55.31 | Q |
24 | 4 | Sarah Carli | Australia | 55.76 | |
25 | 2 | Savannah Sutherland | Canada | 55.85 | Q |
26 | 4 | Fatoumata Binta Diallo | Portugal | 56.03 | |
27 | 1 | Yasmin Giger | Sveits | 56.16 | |
28 | 5 | Dimitra Gnafaki | Hellas | 56.18 | SB |
29 | 5 | Brooke Overholt | Canada | 56.20 | |
30 | 1 | Janka Molnár | Ungarn | 56.21 | |
31 | 2 | Chayenne da Silva | Brasil | 56.25 | |
32 | 2 | Eleonora Marchiando | Italia | 56.27 | |
33 | 3 | Zurian Hechavarría | Cuba | 56.43 | |
34 | 3 | Moa Granat | Sverige | 56.61 | |
35 | 2 | Robyn Brown | Filippinene | 56.83 | |
36 | 5 | Agata Zupin | Slovenia | 57.62 | |
37 | 2 | Ami Yamamoto | Japan | 57.76 | |
38 | 3 | Lena Pressler | Østerrike | 57.90 | |
39 | 4 | Eri Utsunomiya | Japan | 57.98 | |
40 | 4 | Yanique Haye-Smith | Turks- og Caicosøyene | 1:00.08 | |
41 | 1 | Portia Bing | New Zealand | 1:06.97 |
Semifinale
De 2 første utøverne i hvert heat (Q) og de 2 raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til finalen.
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Shamier Little | USA | 52.81 | Q, SB |
2 | 2 | Femke Bol | Nederland | 52.95 | Q |
3 | 1 | Rushell Clayton | Jamaica | 53.30 | Q, PB |
4 | 3 | Kemi Adekoya | Bahrain | 53.39 | Q, AR |
5 | 1 | Anna Cockrell | USA | 53.63 | Q, PB |
6 | 3 | Janieve Russell | Jamaica | 53.69 | q |
7 | 2 | Andrenette Knight | Jamaica | 53.72 | Q |
8 | 3 | Ayomide Folorunso | Italia | 53.89 | q, NR |
9 | 2 | Dalilah Muhammad | USA | 54.19 | |
10 | 2 | Hanna Ryzjykova | Ukraina | 54.42 | SB |
11 | 1 | Viivi Lehikoinen | Finland | 54.48 | |
12 | 1 | Jessie Knight | Storbritannia | 54.51 | |
13 | 2 | Carolina Krafzik | Tyskland | 54.58 | |
14 | 3 | Cathelijn Peeters | Nederland | 54.63 | |
15 | 1 | Gianna Woodruff | Panama | 54.71 | |
16 | 3 | Savannah Sutherland | Canada | 54.99 | |
17 | 2 | Nikoleta Jíchová | Tsjekkia | 55.01 | |
18 | 1 | Noura Ennadi | Marokko | 55.15 | |
19 | 1 | Viktorija Tkatsjuk | Ukraina | 55.43 | |
20 | 2 | Line Kloster | Norge | 55.43 | |
21 | 2 | Zenéy van der Walt | Sør-Afrika | 55.49 | |
22 | 1 | Rebecca Sartori | Italia | 55.98 | |
23 | 3 | Hanne Claes | Belgia | 56.06 | |
24 | 3 | Eileen Demes | Tyskland | 56.71 |
Finale
Finalen startet 24. august 2023 kl. 21:50.[2]
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 6 | Femke Bol | Nederland | 51.70 | |
02 | 5 | Shamier Little | USA | 52.80 | SB |
03 | 8 | Rushell Clayton | Jamaica | 52.81 | PB |
4 | 7 | Kemi Adekoya | Bahrain | 53.09 | AR |
5 | 9 | Anna Cockrell | USA | 53.34 | PB |
6 | 2 | Ayomide Folorunso | Italia | 54.19 | |
7 | 3 | Janieve Russell | Jamaica | 54.28 | |
8 | 4 | Andrenette Knight | Jamaica | 55.20 |
Referanser
Kilder
- Women 400 Metres Hurdles
Autoritetsdata