Lekkoatletyka na Igrzyskach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 1970
Igrzyska Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 1970 Edynburg | |||
| |||
Miejsce | Meadowbank Stadium | ||
---|---|---|---|
Data | 17–25 lipca 1970 | ||
Liczba konkurencji | 36 | ||
Liczba zawodników | 534 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w 1970 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Meadowbank Stadium w Edynburgu w Szkocji.
Rozegrano 23 konkurencje męskie i 13 kobiecych. Po raz pierwszy kobiety rywalizowały w biegu na 1500 metrów i w pięcioboju. Były to pierwsze igrzyska, na których wszystkie konkurencje biegowe (z wyjątkiem chodu) odbywały się na dystansach mierzonych w jednostkach metrycznych.
Marilyn Neufville z Jamajki ustanowiła podczas igrzysk rekord świata w biegu na 400 metrów czasem 51,0 s[1].
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Don Quarrie | 10,24w | Lennox Miller | 10,32w | Hasely Crawford | 10,33w |
Bieg na 200 m | Don Quarrie | 20,56 | Edwin Roberts | 20,69 | Charles Asati | 20,74 |
Bieg na 400 m | Charles Asati | 45,01 | Ross Wilson | 45,61 | Saimoni Tamani | 45,82 |
Bieg na 800 m | Robert Ouko | 1:46,89 | Ben Cayenne | 1:47,42 | William Smart | 1:47,43 |
Bieg na 1500 m | Kipchoge Keino | 3:36,68 | Dick Quax | 3:38,19 | Brendan Foster | 3:40,63 |
Bieg na 5000 m | Ian Stewart | 13:22,85 | Ian McCafferty | 13:23,34 | Kipchoge Keino | 13:27,6 |
Bieg na 10 000 m | Lachie Stewart | 28:11,72 | Ron Clarke | 28:13,45 | Dick Taylor | 28:15,35 |
Maraton | Ron Hill | 2:09:28 | Jim Alder | 2:12:04 | Don Faircloth | 2:12:19 |
Bieg na 110 m przez płotki | David Hemery | 13,66w | Mal Baird | 13,86w | Godfrey Murray | 14,02w |
Bieg na 400 m przez płotki | John Sherwood | 50,03 | Bill Koskei | 50,15 | Charles Kipkemboi Yego | 50,19 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Tony Manning | 8:26,2 | Ben Jipcho | 8:29,6 | Amos Biwott | 8:30,8 |
Sztafeta 4 × 100 m | Jamajka Errol Stewart Lennox Miller Carl Lawson Don Quarrie | 39,46 | Ghana Michael Ahey James Addy Edward Owusu George Daniels | 39,82 | Anglia Ian Green Martin Reynolds Dave Dear Brian Green | 40,05 |
Sztafeta 4 × 400 m | Kenia Munyoro Nyamau Julius Sang Robert Ouko Charles Asati | 3:03,63 | Trynidad i Tobago Mel Wong Shing Ben Cayenne Kent Bernard Edwin Roberts | 3:05,49 | Anglia Martin Bilham Len Walters Mike Hauck John Sherwood | 3:05,53 |
Chód na 20 mil | Noel Freeman | 2:33:33 | Bob Gardiner | 2:35:55 | Bill Sutherland | 2:37:24 |
Skok wzwyż | Lawrie Peckham | 2,14 | John Hawkins | 2,12 | Sheikh Faye | 2,10 |
Skok o tyczce | Mike Bull | 5,10 | Alan Kane | 4,90 | Robert Raftis | 4,90 |
Skok w dal | Lynn Davies | 8,06w | Phil May | 7,84w | Alan Lerwill | 7,94w |
Trójskok | Phil May | 16,72 | Mick McGrath | 16,41 | Mohinder Singh Gill | 15,90 |
Pchnięcie kulą | Dave Steen | 19,21 | Jeff Teale | 18,43 | Les Mills | 18,40 |
Rzut dyskiem | George Puce | 59,02 | Les Mills | 57,84 | Bill Tancred | 56,68 |
Rzut młotem | Howard Payne | 67,80 | Bruce Fraser | 62,90 | Barry Williams | 61,58 |
Rzut oszczepem | David Travis | 79,50 | John McSorley | 76,74 | John FitzSimons | 73,20 |
Dziesięciobój | Geoff Smith | 7492 pkt | Peter Gabbett | 7469 pkt | Barry King | 7201 pkt |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Raelene Boyle | 11,26w | Alice Annum | 11,32w | Marion Hoffman | 11,36w |
Bieg na 200 m | Raelene Boyle | 22,75w | Alice Annum | 22,86w | Margaret Critchley | 23,16w |
Bieg na 400 m | Marilyn Neufville | 51,02 | Sandra Brown | 53,66 | Judith Ayaa | 53,77 |
Bieg na 800 m | Rosemary Stirling | 2:06,24 | Pat Lowe | 2:06,27 | Cheryl Peasley | 2:06,33 |
Bieg na 1500 m | Rita Ridley | 4:18,8 | Joan Page | 4:19,0 | Thelma Fynn | 4:19,1 |
Bieg na 100 m przez płotki | Pamela Kilborn | 13,27 | Maureen Caird | 13,73 | Christine Bell | 13,82 |
Sztafeta 4 × 100 m | Australia Jennifer Lamy Pamela Kilborn Marion Hoffman Raelene Boyle | 44,14 | Anglia Anita Neil Margaret Critchley Madeleine Cobb Val Peat | 44,28 | Kanada Joan Hendry Joyce Sadowick Patty Loverock Stephanie Berto | 44,68 |
Skok wzwyż | Debbie Brill | 1,78 | Ann Wilson | 1,70 | Moira Walls | 1,70 |
Skok w dal | Sheila Sherwood | 6,73 | Ann Wilson | 6,50 | Joan Hendry | 6,28 |
Pchnięcie kulą | Mary Peters | 15,93 | Barbara Poulsen | 15,87 | Jean Roberts | 15,32 |
Rzut dyskiem | Rosemary Payne | 54,46 | Jean Roberts | 51,02 | Carol Martin | 48,42 |
Rzut oszczepem | Petra Rivers | 52,00 | Anne Farquhar | 50,82 | Jay Dahlgren | 49,54 |
Pięciobój | Mary Peters | 5148 pkt | Ann Wilson | 5037 pkt | Jenny Meldrum | 4736 pkt |
Tabela medalowa
Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Australia | 10 | 9 | 3 | 22 |
2. | Anglia | 7 | 11 | 12 | 30 |
3. | Szkocja | 4 | 2 | 2 | 8 |
4. | Kenia | 4 | 1 | 4 | 9 |
5. | Jamajka | 4 | 1 | 1 | 6 |
6. | Kanada | 3 | 2 | 8 | 13 |
7. | Irlandia Północna | 3 | 0 | 0 | 3 |
8. | Walia | 1 | 0 | 0 | 1 |
9. | Nowa Zelandia | 0 | 3 | 1 | 4 |
Trynidad i Tobago | 0 | 3 | 1 | 4 | |
11. | Ghana | 0 | 3 | 0 | 3 |
12. | Uganda | 0 | 1 | 1 | 2 |
13. | Fidżi | 0 | 0 | 1 | 1 |
Gambia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Indie | 0 | 0 | 1 | 1 |
Przypisy
Bibliografia
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Men) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-13] (ang.).
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Women) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-13] (ang.).
- p
- d
- e