Cupa Cupelor 1996-1997
Cupa Cupelor | |
Sport | fotbal |
Echipe | 49 |
Data începerii | 8 august 1996 – 14 mai 1997 |
Data sfârșitului | |
Participanți | 49 |
Câștigătorul trofeului | Barcelona |
Locul doi | Paris Saint-Germain |
Meciuri | 95 |
Goluri | 252 |
Golgheter | Robbie Fowler (7 goluri) |
Pentru ediția următoare, vedeți : Cupa Cupelor 1997-1998 | |
Pentru ediția precedentă, vedeți : Cupa Cupelor 1995-1996 | |
Modifică date / text |
Sezonul 1996-1997 al Cupei Cupelor a fost câștigat de Barcelona, care a învins-o în finală pe Paris Saint-Germain.
Calificări
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
MPKC Mozyr | 2–3 | KR Reykjavík | 2–2 | 0–1 |
Shelbourne | 2–5 | Brann | 1–3 | 1–2 |
Total Network Solutions Llansantffraid | 1–6 | Ruch Chorzów | 1–1 | 0–5 |
Honvéd | 2–0 | Sloga Jugomagnat | 1–0 | 1–0 |
NK Varteks | 5–1 | Union Luxembourg | 2–1 | 3–0 |
Universitāte Rīga | 2–2 (2–4 p) | Vaduz | 1–1 | 1–1 (d.p.) |
Glentoran | 1–10 | Sparta Praga | 1–2 | 0–8 |
Dinamo Batumi | 9–0 | HB Tórshavn | 6–0 | 3–0 |
Tallinna Sadam | 2–2 (a) | Nyva Vinnytsia | 2–1 | 0–1 |
Chemlon Humenné | 3–0 | Flamurtari Vlorë | 1–0 | 2–0 |
Sion | 4–2 | Kareda Šiauliai | 4–2 | 0–0 |
Olimpija Ljubljana | 1–1 (4–3 p) | Levski Sofia | 1–0 | 0–1 (d.p.) |
Steaua Roșie Belgrad | 1–1 (a) | Heart of Midlothian | 0–0 | 1–1 |
Qarabağ Ağdam | 1–2 | MyPa | 0–1 | 1–1 (d.p.) |
Kotayk Abovyan | 1–5 | AEK Larnaca | 1–0 | 0–5 |
Constructorul Chișinău | 3–3 (a) | Hapoel Ironi Rishon LeZion | 1–0 | 2–3 |
Valletta | 2–4 | Gloria Bistrița | 1–2 | 1–2 |
Prima manșă
MPKC Mozyr | 2 – 2 | KR Reykjavík |
---|---|---|
Yaromko 51' Skorobogatko 70' | Daðason 51' Jónsson 90' |
Shelbourne | 1 – 3 | Brann |
---|---|---|
Geoghegan 43' | Mjelde 27' Pedersen 29' Eftevaag 67' (pen.) |
Total Network Solutions Llansantffraid | 1 – 1 | Ruch Chorzów |
---|---|---|
Thomas 83' | Gęsior 6' |
Honvéd | 1 – 0 | Sloga Jugomagnat |
---|---|---|
Tóth 44' |
NK Varteks | 2 – 1 | Union Luxemburg |
---|---|---|
Mumlek 41' Maretić 81' (pen.) | Grettnich 87' |
Universitate Riga | 1 – 1 | Vaduz |
---|---|---|
Zarins 45' | Pérez 42' |
Glentoran | 1 – 2 | Sparta Praga |
---|---|---|
Little 53' | Siegl 49' Lokvenc 90' |
Dinamo Batumi | 6 – 0 | HB Tórshavn |
---|---|---|
Tugushi 11', 23', 55' Ujmajuridze 27', 70' Mindadze 88' |
Tallinna Sadam | 2 – 1 | Nyva Vinnytsia |
---|---|---|
Krõlov 25' (pen.) Viikmäe 74' | Romanchuk 77' |
Chemlon Humenné | 1 – 0 | Flamurtari Vlorë |
---|---|---|
Lyubarskyi 71' |
Sion | 4 – 2 | Kareda Šiauliai |
---|---|---|
Chassot 14' Bonvin 27' Pančev 35' (pen.) Vercruysse 88' | Baranauskas 73' (pen.) Dančenka 87' |
Olimpija Ljubljana | 1 – 0 | Levski Sofia |
---|---|---|
Bozgo 50' |
Qarabağ Ağdam | 0 – 1 | MyPa |
---|---|---|
Mahlio 85' |
Kotayk Abovian | 1 – 0 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Berberyan 80' |
Constructorul Chișinău | 1 – 0 | Hapoel Ironi Rishon leZion |
---|---|---|
Rogachev 20' |
Valletta | 1 – 2 | Gloria Bistrița |
---|---|---|
Dončić 75' | Matei 52' Dancus 75' |
A doua manșă
KR Reykjavík | 1 – 0 | MPKC Mozyr |
---|---|---|
Daníelsson 90' |
KR Reykjavík s-a calificat cu scorul general de 3–2.
Brann | 2 – 1 | Shelbourne |
---|---|---|
Mjelde 10' Pedersen 72' | Rutherford 5' |
Brann s-a calificat cu scorul general de 5–2.
Ruch Chorzów | 5 – 0 | Total Network Solutions Llansantffraid |
---|---|---|
Bąk 1', 57', 64', 65' Jones 48' (o.g.) |
Ruch Chorzów s-a calificat cu scorul general de 6–1.
Sloga Jugomagnat | 1 – 0 | Honvéd |
---|---|---|
Ghinda 81' |
Budapest Honvéd s-a calificat cu scorul general de 2–0.
Union Luxemburg | 0 – 3 | NK Varteks |
---|---|---|
Besek 63' Mumlek 78' Cvetko 87' |
NK Varteks s-a calificat cu scorul general de 5–1.
Vaduz | 1 – 1 (d.p.) 4 – 2 penalties | Universitate Riga |
---|---|---|
Polvorino 90' | Zarins 47' |
Vaduz s-a calificat cu scorul general de 4–2 on penalties.
Sparta Praga | 8 – 0 | Glentoran |
---|---|---|
Gunda 1', 26' Mistr 19' Siegl 24', 48', 80' Svoboda 76' Gabriel 65' |
Sparta Praga s-a calificat cu scorul general de 10–1.
HB Tórshavn | 0 – 3 | Dinamo Batumi |
---|---|---|
Avtandil Glonti 20', 21' Ujmajuridze 63' |
Dinamo Batumi s-a calificat cu scorul general de 9–0.
Nyva Vinnytsia | 1 – 0 | Tallinna Sadam |
---|---|---|
Romanchuk 66' |
Nyva Vinnytsia s-a calificat cu scorul general de 2–2 on Regula golului marcat în deplasare.
Flamurtari Vlorë | 0 – 2 | Chemlon Humenné |
---|---|---|
Lyubarskyi 50' Valkucak 54' |
Chemlon Hummené s-a calificat cu scorul general de 3–0.
Sion s-a calificat cu scorul general de 4–2.
Levski Sofia | 1 – 0 (d.p.) 3 – 4 penalties | Olimpija Ljubljana |
---|---|---|
Simeonov 58' |
Olimpija Ljubljana s-a calificat cu scorul general de 3–4 on penalties.
Heart of Midlothian | 1 – 1 | Steaua Roșie Belgrad |
---|---|---|
McPherson 44' | Marinović 59' |
Steaua Roșie Belgrad s-a calificat cu scorul general de 1–1 on Regula golului marcat în deplasare.
Qarabağ Ağdam | 1 – 1 (d.p.) | MyPa |
---|---|---|
Musayev 30' | Keskitalo 120' |
MyPa s-a calificat cu scorul general de 2–1.
AEK Larnaca | 5 – 0 | Kotayk Abovian |
---|---|---|
Kuntić 28' Alexandrou 41' Kovačević 60' (pen.) Kopunović 82' Markou 84' |
AEK Larnaca s-a calificat cu scorul general de 5–1.
Hapoel Ironi Rishon leZion | 3 – 2 | Constructorul Chișinău |
---|---|---|
Sabag 10' Kapeta 25' Cebula 58' | Rogachev 42' Skidan 87' |
Constructorul Chișinău s-a calificat cu scorul general de 3–3 on Regula golului marcat în deplasare.
Gloria Bistrița | 2 – 1 | Valletta |
---|---|---|
Lazăr 32' Voica 84' | Agius 24' |
Gloria Bistrița s-a calificat cu scorul general de 4–2.
Prima rundă
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Nîmes Olympique | 5–2 | Honvéd | 3–1 | 2–1 |
Sturm Graz | 3–3 (a) | Sparta Praga | 2–2 | 1–1 |
Barcelona | 2–0 | AEK Larnaca | 2–0 | 0–0 |
Constructorul Chișinău | 0–5 | Galatasaray | 0–1 | 0–4 |
Kaiserslautern | 1–4 | Steaua Roșie Belgrad | 1–0 | 0–4 (d.p.) |
MyPa | 1–4 | Liverpool | 0–1 | 1–3 |
Sion | 6–0 | Nyva Vinnytsia | 2–0 | 4–0 |
AGF | 1–1 (a) | Olimpija Ljubljana | 1–1 | 0–0 |
Cercle Brugge | 3–6 | Brann | 3–2 | 0–4 |
KR Reykjavík | 1–2 | AIK | 0–1 | 1–1 |
Benfica | 5–1 | Ruch Chorzów | 5–1 | 0–0 |
AEK Atena | 3–1 | Chemlon Humenné | 1–0 | 2–1 |
Gloria Bistrița | 1–2 | Fiorentina | 1–1 | 0–1 |
Dinamo Batumi | 1–4 | PSV | 1–1 | 0–3 |
Vaduz | 0–7 | Paris Saint-Germain | 0–4 | 0–3 |
Lokomotiv Moscova | 2–2 (a) | NK Varteks | 1–0 | 1–2 |
Prima manșă
Nîmes Olympique | 3 – 1 | Honvéd |
---|---|---|
Jeunechamp 64' Préget 75' Meilhac 87' | Tóth 69' |
Sturm Graz | 2 – 2 | Sparta Praga |
---|---|---|
Vastić 8' Mählich 85' | Řepka 57' Lokvenc 72' |
Barcelona | 2 – 0 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Ronaldo 19', 77' |
Constructorul Chișinău | 0 – 1 | Galatasaray |
---|---|---|
Knup 73' |
Kaiserslautern | 1 – 0 | Steaua Roșie Belgrad |
---|---|---|
Wegmann 59' |
Cercle Brugge | 3 – 2 | Brann |
---|---|---|
Gernsøe 5' Vanmaele 26' Camerman 30' | Flo 38' Eftevaag 89' (pen.) |
KR Reykjavík | 0 – 1 | AIK |
---|---|---|
Nordin 80' |
Benfica | 5 – 1 | Ruch Chorzów |
---|---|---|
Donizete 25' João Pinto 26' Jamir 32' Valdo 70', 90' | Gęsior 73' |
Gloria Bistrița | 1 – 1 | Fiorentina |
---|---|---|
Lazăr 3' | Batistuta 47' |
Dinamo Batumi | 1 – 1 | PSV |
---|---|---|
Mujiri 21' | Nilis 39' (pen.) |
Vaduz | 0 – 4 | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Le Guen 13' Dely Valdés 41' Leonardo 45' Allou 72' |
Lokomotiv Moscova | 1 – 0 | NK Varteks |
---|---|---|
Cherevchenko 12' |
A doua manșă
Honvéd | 1 – 2 | Nîmes Olympique |
---|---|---|
Piroska 62' | Ecker 6' Sabin 38' |
Nîmes s-a calificat cu scorul general de 5–2.
Sparta Praga | 1 – 1 | Sturm Graz |
---|---|---|
Horňák 85' | Novotný 76' (o.g.) |
Sparta Praga s-a calificat cu scorul general de 3–3 on Regula golului marcat în deplasare.
AEK Larnaca | 0 – 0 | Barcelona |
---|---|---|
Barcelona s-a calificat cu scorul general de 2–0.
Galatasaray | 4 – 0 | Constructorul Chișinău |
---|---|---|
Șükür 49', 80' Arif 73' Hagi 75' |
Galatasaray s-a calificat cu scorul general de 5–0.
Steaua Roșie Belgrad | 4 – 0 (d.p.) | Kaiserslautern |
---|---|---|
Stanković 55', 96' Njeguš 107' Pantelić 120' |
Steaua Roșie Belgrad s-a calificat cu scorul general de 4–1.
Liverpool s-a calificat cu scorul general de 4–1.
Nyva Vinnytsia | 0 – 4 | Sion |
---|---|---|
Lukić 3' Vercruysse 9', 66' Milton 54' |
Sion s-a calificat cu scorul general de 6–0.
Olimpija Ljubljana s-a calificat cu scorul general de 1–1 on Regula golului marcat în deplasare.
Brann | 4 – 0 | Cercle Brugge |
---|---|---|
Mjelde 5', 82' Eftevaag 79' Helland 88' |
Brann s-a calificat cu scorul general de 6–3.
AIK | 1 – 1 | KR Reykjavík |
---|---|---|
Simpson 79' | Benediktsson 90' |
AIK s-a calificat cu scorul general de 2–1.
Ruch Chorzów | 0 – 0 | Benfica |
---|---|---|
Benfica s-a calificat cu scorul general de 5–1.
AEK Atena s-a calificat cu scorul general de 3–1.
Fiorentina | 1 – 0 | Gloria Bistrița |
---|---|---|
Orlando 22' |
Fiorentina s-a calificat cu scorul general de 2–1.
PSV | 3 – 0 | Dinamo Batumi |
---|---|---|
Nilis 15' (pen.) Eijkelkamp 53' Marcelo Ramos 83' |
PSV Eindhoven s-a calificat cu scorul general de 4–1.
Paris Saint-Germain | 3 – 0 | Vaduz |
---|---|---|
Allou 22' Roche 40' Mboma 48' |
Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 7–0.
NK Varteks | 2 – 1 | Lokomotiv Moscova |
---|---|---|
Vugrinec 63', 79' | Kosolapov 40' |
Lokomotiv Moscova s-a calificat cu scorul general de 2–2 on Regula golului marcat în deplasare.
A doua rundă
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Sion | 4–8 | Liverpool | 1–2 | 3–6 |
Nîmes Olympique | 2–3 | AIK | 1–3 | 1–0 |
Fiorentina | 3–2 | Sparta Praga | 2–1 | 1–1 |
Olimpija Ljubljana | 0–6 | AEK Atena | 0–2 | 0–4 |
Brann | 4–3 | PSV | 2–1 | 2–2 |
Barcelona | 4–2 | Steaua Roșie Belgrad | 3–1 | 1–1 |
Benfica | 4–2 | Lokomotiv Moscova | 1–0 | 3–2 |
Galatasaray | 4–6 | Paris Saint-Germain | 4–2 | 0–4 |
Prima manșă
Nîmes Olympique | 1 – 3 | AIK |
---|---|---|
Fidani 89' | Simpson 9' Pacha 12' Johansson 70' |
Fiorentina | 2 – 1 | Sparta Praga |
---|---|---|
Batistuta 5' Schwarz 56' | Siegl 80' |
Barcelona | 3 – 1 | Steaua Roșie Belgrad |
---|---|---|
Giovanni 33', 34' Figo 54' | Živković 21' |
Benfica | 1 – 0 | Lokomotiv Moscova |
---|---|---|
João Pinto 8' |
Galatasaray | 4 – 2 | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Șükür 5', 31' Tugay 13' Ünsal 49' | Le Guen 18' Dely Valdés 19' |
A doua manșă
Liverpool | 6 – 3 | Sion |
---|---|---|
McManaman 28' Bjørnebye 54' Barnes 65' Fowler 70', 71' Berger 89' | Chassot 19', 64' Bonvin 23' |
Liverpool s-a calificat cu scorul general de 8–4.
AIK | 0 – 1 | Nîmes Olympique |
---|---|---|
Brundin 69' (o.g.) |
AIK s-a calificat cu scorul general de 3–2.
Sparta Praga | 1 – 1 | Fiorentina |
---|---|---|
Lokvenc 4' | Robbiati 63' |
Fiorentina s-a calificat cu scorul general de 3–2.
AEK Atena s-a calificat cu scorul general de 6–0.
Brann s-a calificat cu scorul general de 4–3.
Steaua Roșie Belgrad | 1 – 1 | Barcelona |
---|---|---|
Jovičić 46' | Giovanni 48' |
Barcelona s-a calificat cu scorul general de 4–2.
Lokomotiv Moscova | 2 – 3 | Benfica |
---|---|---|
Solomatin 9' Haras 58' | Panduru 47' Donizete 63' João Pinto 90' |
Benfica s-a calificat cu scorul general de 4–2.
Paris Saint-Germain | 4 – 0 | Galatasaray |
---|---|---|
Leonardo 9' Dely Valdés 22' Loko 58' Raí 78' |
Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 6–4.
Sferturi
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Benfica | 1–2 | Fiorentina | 0–2 | 1–0 |
Paris Saint-Germain | 3–0 | AEK Atena | 0–0 | 3–0 |
Brann | 1–4 | Liverpool | 1–1 | 0–3 |
Barcelona | 4–2 | AIK | 3–1 | 1–1 |
Prima manșă
Benfica | 0 – 2 | Fiorentina |
---|---|---|
Baiano 45' Batistuta 90+' |
Paris Saint-Germain | 0 – 0 | AEK Atena |
---|---|---|
A doua manșă
Fiorentina | 0 – 1 | Benfica |
---|---|---|
Edgar 22' |
Fiorentina s-a calificat cu scorul general de 2–1.
AEK Atena | 0 – 3 | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Loko 22', 43', 80' |
Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 3–0.
Liverpool s-a calificat cu scorul general de 4–1.
Barcelona s-a calificat cu scorul general de 4–2.
Semifinale
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Barcelona | 3–1 | Fiorentina | 1–1 | 2–0 |
Paris Saint-Germain | 3–2 | Liverpool | 3–0 | 0–2 |
Prima manșă
Barcelona | 1 – 1 | Fiorentina |
---|---|---|
Nadal 42' | Batistuta 62' |
Paris Saint-Germain | 3 – 0 | Liverpool |
---|---|---|
Leonardo 11' Cauet 43' Leroy 84' |
A doua manșă
Fiorentina | 0 – 2 | Barcelona |
---|---|---|
Couto 30' Guardiola 35' |
After Barcelona's second goal, de la Peña of Barcelona was hit by an object thrown from the stands and required medical assistance.
Barcelona s-a calificat cu scorul general de 3–1.
Liverpool | 2 – 0 | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Fowler 12' Wright 79' |
Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 3–2.
Finala
Barcelona | 1 – 0 | Paris Saint-Germain |
---|---|---|
Ronaldo 37' (pen.) |
Golgheteri
Golgheterii din sezonul 1996–97 sunt:
Loc | Nume | Echipă | Goluri |
---|---|---|---|
1 | Robbie Fowler | Liverpool | 7 |
2 | Mons Ivar Mjelde | Brann | 6 |
3 | Ronaldo | Barcelona | 5 |
Horst Siegl | Sparta Praga | 5 | |
Hakan Șükür | Galatasaray | 5 | |
6 | Arkadiusz Bąk | Ruch Chorzów | 4 |
Gabriel Batistuta | Fiorentina | 4 | |
Christophe Bonvin | Sion | 4 | |
Patrice Loko | Paris Saint-Germain | 4 | |
Pascal Simpson | AIK | 4 | |
11 | John Barnes | Liverpool | 3 |
Daniel Batista Lima | AEK Atena | 3 | |
Frédéric Chassot | Sion | 3 | |
Julio Dely Valdés | Paris Saint-Germain | 3 | |
Claus Eftevaag | Brann | 3 | |
Giovanni | Barcelona | 3 | |
João Pinto | Benfica | 3 | |
Leonardo | Paris Saint-Germain | 3 | |
Vratislav Lokvenc | Sparta Praga | 3 | |
Temur Tugushi | Dinamo Batumi | 3 | |
Davit Ujmajuridze | Dinamo Batumi | 3 | |
Philippe Vercruysse | Sion | 3 |
Legături externe
- Sezonul 1996-97 la site-ul UEFA Arhivat în , la Wayback Machine.
- Rezultatele Cupei Cupelor la site-ul RSSSF
|