Европско првенство у кошарци 1987.
Европско првенство у кошарци 1987. EuroBasket 1987 | |
---|---|
Домаћин | Грчка |
Време одржавања | 3. јун – 14. јун |
Екипа | 12 |
Дворане | 1 (у 1 граду) |
Шампион | Грчка |
Најбољи играч | Никос Галис |
Европско првенство у кошарци 1987. је 25. по реду европско кошаркашко првенство за мушкарце, које се одржало од 3. до 14. јуна 1987. у Грчкој. Домаћин свих утакмица је био Стадион мира и пријатељства у Атини.
Грчки репрезентативац Никос Галис је био најкориснији играч турнира (МВП), као и најбољи стрелац са просечно 37 поена по утакмици.
Систем такмичења
На првенству је учествовало 12 репрезентација, које су у такмичењу по групама биле подељене у две групе А и Б са по 6 екипе. Играло се по једноструком бод систему — свако са сваким по једну утакмицу.
Четири првопласиране екипе из обе групе су пролазиле у четвртфинале, док су две последњепласиране екипе из обе групе играле утакмице за пласман од 9. до 12. места. Победници четвртфиналних дуела су настављали у полуфинале, док су поражене екипе играле за пласман од 5. до 8. места.
Учесници
Дванаест репрезентација било је подељено у две групе:
Група А | Група Б |
---|---|
Шпанија | Западна Немачка |
Француска | Израел |
Грчка | Италија |
Румунија | Холандија |
СССР | Пољска |
Југославија | Чехословачка |
Такмичење по групама
Група А
1. коло, 3. јун | |||
Шпанија | 111-70 (48 : 34) | Француска | |
Румунија | 77-109 (49 : 60) | Грчка | |
Југославија | 93-100 (41 : 44) | СССР | |
2. коло, 4. јун | |||
Румунија | 98-116 (51 : 70) | Шпанија | |
СССР | 107-78 (55 : 37) | Француска | |
Југославија | 78-84 (49 : 42) | Грчка | |
3. коло, 5. јун | |||
СССР | 121-74 (66 : 29) | Румунија | |
Грчка | 89-106 (38 : 55) | Шпанија | |
Југославија | 88-83 (50 : 46) | Француска | |
4. коло, 6. јун | |||
Француска | 95-83 (46 : 47) | Румунија | |
Југославија | 94-76 (54 : 36) | Шпанија | |
Грчка | 66-69 (37 : 30) | СССР | |
5. коло, 7. јун | |||
Југославија | 120-78 (69 : 43) | Румунија | |
Шпанија | 88-104 (51 : 45) | СССР | |
Француска | 69-82 (38 : 38) | Грчка |
Табела групе А | ИГ | Д | И | П+ | П- | Разл. | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
СССР | 5 | 5 | 0 | 501 | 399 | +102 | 10 |
Југославија | 5 | 3 | 2 | 473 | 421 | +52 | 8 |
Шпанија | 5 | 3 | 2 | 497 | 455 | +42 | 8 |
Грчка | 5 | 3 | 2 | 430 | 399 | +31 | 8 |
Француска | 5 | 1 | 4 | 395 | 471 | -76 | 6 |
Румунија | 5 | 0 | 5 | 410 | 561 | -151 | 5 |
Група Б
1. коло, 3. јун | |||
Израел | 99-83 (44 : 40) | Чехословачка | |
Пољска | 91-84 (41 : 45) | Холандија | |
Италија | 84-78 (46 : 38) | Западна Немачка | |
2. коло, 4. јун | |||
Израел | 60-61 (24 : 43) | Холандија | |
Пољска | 85-99 (44 : 51) | Италија | |
Чехословачка | 95-72 (48 : 31) | Западна Немачка | |
3. коло, 5. јун | |||
Холандија | 71-95 (33 : 43) | Италија | |
Израел | 107-112 (пр.) (40 : 49, 98 : 98) | Западна Немачка | |
Чехословачка | 84-87 (46 : 49) | Пољска | |
4. коло, 6. јун | |||
Западна Немачка | 90-86 (43 : 48) | Пољска | |
Холандија | 89-108 (40 : 48) | Чехословачка | |
Израел | 79-99 (41 : 56) | Италија | |
5. коло, 7. јун | |||
Западна Немачка | 76-75 (36 : 45) | Холандија | |
Израел | 77-83 (45 : 43) | Пољска | |
Италија | 90-66 (48 : 40) | Чехословачка |
Табела групе Б | ИГ | Д | И | П+ | П- | Разл. | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Италија | 5 | 5 | 0 | 467 | 379 | +88 | 10 |
Западна Немачка | 5 | 3 | 2 | 428 | 447 | -19 | 8 |
Пољска | 5 | 3 | 2 | 432 | 434 | -2 | 8 |
Чехословачка | 5 | 2 | 3 | 436 | 437 | -1 | 7 |
Холандија | 5 | 1 | 4 | 380 | 430 | -50 | 6 |
Израел | 5 | 1 | 4 | 422 | 438 | -16 | 6 |
Завршница
Четвртфинале | Полуфинале | Финале | ||||||||
СССР | 110 | |||||||||
Чехословачка | 91 | |||||||||
СССР | 113 | |||||||||
Шпанија | 96 | |||||||||
Шпанија | 107 | |||||||||
Западна Немачка | 77 | |||||||||
СССР (пр) | 101 | |||||||||
Грчка | 103 | |||||||||
Италија | 78 | |||||||||
Грчка | 90 | |||||||||
Грчка | 81 | |||||||||
Југославија | 77 | Треће место | ||||||||
Пољска | 81 | |||||||||
Југославија | 128 | |||||||||
Шпанија | 87 | |||||||||
Југославија | 98 | |||||||||
- Пласман од 5. до 8. места
Полуфинале | За 5. место | |||||
Чехословачка | 91 | |||||
Западна Немачка | 93 | |||||
Западна Немачка | 85 | |||||
Италија | 87 | |||||
Италија | 93 | |||||
Пољска | 75 | |||||
За 7. место | ||||||
Чехословачка | 92 | |||||
Пољска | 96 |
- Пласман од 9. до 12. места
Полуфинале | За 9. место | |||||
Француска | 96 | |||||
Израел | 93 | |||||
Француска | 94 | |||||
Холандија | 80 | |||||
Румунија | 87 | |||||
Холандија | 88 | |||||
За 11. место | ||||||
Израел | 97 | |||||
Румунија | 87 |
Четвртфинале
9. јун 19:30 | СССР | 110 : 91 | Чехословачка | Стадион мира и пријатељства, Атина |
9. јун 21:30 | Шпанија | 107 : 77 | Западна Немачка | Стадион мира и пријатељства, Атина |
10. јун 19:30 | Италија | 78 : 90 | Грчка | Стадион мира и пријатељства, Атина |
10. јун 21:30 | Пољска | 81 : 128 | Југославија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Полуфинале од 9. до 12. места
9. јун 17:30 | Француска | 96 : 93 | Израел | Стадион мира и пријатељства, Атина |
10. јун 17:30 | Румунија | 87 : 88 | Холандија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Полуфинале од 5. до 8. места
11. јун 19:30 | Чехословачка | 91 : 93 | Западна Немачка | Стадион мира и пријатељства, Атина |
11. јун 21:30 | Италија | 93 : 75 | Пољска | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Полуфинале
12. јун 19:30 | СССР | 113 : 96 | Шпанија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
12. јун 21:30 | Грчка | 81 : 77 | Југославија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Утакмица за 11. место
11. јун 17:30 | Израел | 97 : 87 | Румунија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Утакмица за 9. место
13. јун 17:30 | Француска | 94 : 80 | Холандија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Утакмица за 7. место
13. јун 19:30 | Чехословачка | 92 : 96 | Пољска | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Утакмица за 5. место
14. јун 18:00 | Западна Немачка | 84 : 87 | Италија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Утакмица за 3. место
13. јун 21:30 | Шпанија | 87 : 98 | Југославија | Стадион мира и пријатељства, Атина |
Финале
14. јун 20:00 | СССР | 101 : 103 | Грчка | Стадион мира и пријатељства, Атина |
2° место СССР | Победник 25. Европског првенства у кошарци Грчка 1° титула | 3° место Југославија |
Коначан пласман
Позиција | Репрезентација | ИГ | П | И | П+ | П- | П+/- | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Грчка | 8 | 6 | 2 | 704 | 655 | +49 | 14 | ||
СССР | 8 | 7 | 1 | 825 | 689 | +136 | 15 | ||
Југославија | 8 | 5 | 3 | 776 | 670 | +106 | 13 | ||
4. | Шпанија | 8 | 4 | 4 | 787 | 743 | +44 | 12 | |
5. | Италија | 8 | 7 | 1 | 725 | 628 | +97 | 15 | |
6. | Западна Немачка | 8 | 4 | 4 | 682 | 732 | –50 | 12 | |
7. | Пољска | 8 | 4 | 4 | 684 | 747 | –63 | 12 | |
8. | Чехословачка | 8 | 2 | 6 | 710 | 736 | –26 | 10 | |
9. | Француска | 7 | 3 | 4 | 585 | 644 | –59 | 10 | |
10. | Холандија | 7 | 2 | 5 | 548 | 611 | –63 | 9 | |
11. | Израел | 7 | 2 | 5 | 612 | 621 | –9 | 9 | |
12. | Румунија | 7 | 0 | 7 | 584 | 746 | –162 | 7 |
Састави победничких екипа
Злато | Грчка | Никос Галис, Панајотис Јанакис, Панајотис Фасулас, Фанис Христодулу, Михалис Романидис, Никос Филипу, Никос Ставропулос, Мемос Јоану, Аргиси Камбурис, Панајотис Карацас, Ливерис Андрицос, Никос Линардос | Селектор: Костас Политис |
Сребро | СССР | Александар Волков, Валдис Валтерс, Шарунас Марчијулионис, Валериј Тихоненко, Владимир Ткаченко, Сергејус Јовајиша, Валдемарас Хомичијус, Хејино Енден, Сергеј Бабенко, Сергеј Тараканов, Виктор Панкрашкин, Валериј Гоборов | Селектор: Александар Гомељски |
Бронза | Југославија | Дражен Петровић, Александар Петровић, Тони Кукоч, Владе Дивац, Дино Рађа, Жарко Паспаљ, Стојко Вранковић, Александар Ђорђевић, Данко Цвјетичанин, Ратко Радовановић, Зоран Радовић, Горан Грбовић | Селектор: Крешимир Ћосић |
Види још
- Европско првенство у кошарци за жене 1987.
Спољашње везе
- Европско првенство 1987. на сајту ФИБА Европа
- Првенства осамдесетих на сајту ФИБА Европа
- п
- р
- у
- Швајцарска 1935.
- Летонија 1937.
- Литванија 1939.
- Швајцарска 1946.
- Чехословачка 1947.
- Египат 1949.
- Француска 1951.
- Совјетски Савез 1953.
- Мађарска 1955.
- Бугарска 1957.
- Турска 1959.
- Југославија 1961.
- Пољска 1963.
- Совјетски Савез 1965.
- Финска 1967.
- Италија 1969.
- Западна Немачка 1971.
- Шпанија 1973.
- Југославија 1975.
- Белгија 1977.
- Италија 1979.
- Чехословачка 1981.
- Француска 1983.
- Западна Немачка 1985.
- Грчка 1987.
- Југославија 1989.
- Италија 1991.
- Немачка 1993.
- Грчка 1995.
- Шпанија 1997.
- Француска 1999.
- Турска 2001.
- Шведска 2003.
- Србија и Црна Гора 2005.
- Шпанија 2007.
- Пољска 2009.
- Литванија 2011.
- Словенија 2013.
- Француска, Хрватска, Немачка, Летонија 2015.
- Финска, Израел, Румунија, Турска 2017.
- Немачка, Грузија, Чешка, Италија 2022.
- Кипар, Летонија, Пољска, Финска 2025.