Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980
Tipus | atletisme als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1980 |
Nombre de participants | 959 |
Localització i Dates | |
Localització | Moscou (Rússia) 55° 45′ 21″ N, 37° 37′ 04″ E / 55.7558°N,37.6178°E / 55.7558; 37.6178 |
Estat | Unió Soviètica |
Data | 1980 |
Competició | |
Resultat | |
100 metres femení | Lyudmila Kondratyeva |
200 metres masculins | Pietro Mennea |
200 metres femenins | Bärbel Wöckel |
800 metres masculí | Steve Ovett |
1500 metres masculins | Sebastian Newbold Coe |
Llançament de disc masculí | Viktor Rashchupkin |
100 metres masculí | Allan Wells |
Men's decathlon | Daley Thompson |
400 metres femenins | Marita Koch |
10.000 metres masculí | Miruts Yifter |
100 metres tanques femení | Vera Komisova |
110 m tanques masculins | Thomas Munkelt |
1500 metres femenins | Tatyana Kazankina |
3000 m. obstacles masculins | Bronisław Malinowski |
400 m. tanques masculins | Volker Beck |
5000 metres masculins | Miruts Yifter |
800 metres femenins | Nadezhda Olizarenko |
400 metres masculí | Viktor Markin |
Llançament de pes masculí | Vladimir Kiselyov |
Llançament de pes femení | Ilona Slupianek |
Llançament de disc femení | Evelin Jahl |
Marató masculí | Waldemar Cierpinski |
Llançament martell masculí | Iuri Sedikh |
20 quilòmetres marxa masculins | Maurizio Damilano |
Salt de perxa masculí | Władysław Kozakiewicz |
Salt d'alçada femení | Sara Simeoni |
Salt de llargada femení | Tatyana Kolpakova |
50 quilòmetres marxa masculí | Hartwig Gauder |
Pentatló femení | Nadiya Tkachenko |
Triple salt masculí | Jaak Uudmäe |
Salt d'alçada masculí | Gerd Wessig |
Salt de llargada masculí | Lutz Dombrowski |
4x400 metres relleus femení | Tetiana Prorótxenko |
Llançament de javelina femení | María Caridad Colón |
Llançament de javelina masculí | Dainis Kūla |
← 1976 1984 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1980 celebrats a la ciutat de Moscou (en aquells moments Unió Soviètica) es disputaren 38 proves atlètiques, 24 en categoria masculina i 14 en categoria femenina. Les proves es disputaren a l'Estadi Central Lenin entre els dies 24 de juliol i 1 d'agost de 1980.
Participaren un total de 960 atletes, entre ells 694 homes i 266 dones, de 70 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m Detalls | Allan Wells | 10.25 | Silvio Leonard | 10.25 | Petar Petrov | 10.42 |
200 m Detalls | Pietro Mennea | 20.19 | Allan Wells | 20.21 | Don Quarrie | 20.29 |
400 m Detalls | Viktor Markin | 44.60 | Rick Mitchell | 44.84 | Frank Schaffer | 44.87 |
800 m Detalls | Steve Ovett | 1:45.40 | Sebastian Coe | 1:45.85 | Nikolay Kirov | 1:45.94 |
1.500 m Detalls | Sebastian Coe | 3:38.4 | Jürgen Straub | 3:38.8 | Steve Ovett | 3:38.9 |
5.000 m Detalls | Miruts Yifter | 13:20.9 | Suleiman Nyambui | 13:21.6 | Kaarlo Maaninka | 13:22.0 |
10.000 m Detalls | Miruts Yifter | 27:42.6 | Kaarlo Maaninka | 27:44.2 | Mohamed Kedir | 27:44.6 |
Marató Detalls | Waldemar Cierpinski | 2:11:03 | Gerard Nijboer | 2:11:20 | Setymkul Dzhumanazarov | 2:11:35 |
110 m tanques Detalls | Thomas Munkelt | 13.39 | Alejandro Casañas | 13.40 | Aleksandr Puchkov | 13.44 |
400 m tanques Detalls | Volker Beck | 48.70 | Vasili Arkhipenko | 48.86 | Gary Oakes | 49.11 |
3.000 m obstacles Detalls | Bronislaw Malinowski | 8:09.70 | Filbert Bayi | 8:12.48 | Eshetu Tura | 8:13.57 |
4x100 m relleus Detalls | Unió Soviètica Vladimir Muravyov Nikolay Sidorov Andrey Prokofyev Aleksandr Aksinin | 38.26 | Polònia Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Woronin K. Zwoliński | 38.33 | França Patrick Barre Pascal Barre Hermann Panzo Antoine Richard | 38.53 |
4x400 m relleus Detalls | Unió Soviètica Viktor Markin Remigijus Valiulis Mikhail Linge N. Chernetsky | 3:01.08 | RDA Klaus Thiele Andreas Knebel Frank Schaffer Volker Beck | 3:01.26 | Itàlia Roberto Tozzi Mauro Zuliani Stefano Malinverni Pietro Mennea | 3:04.54 |
20 km marxa Detalls | Maurizio Damilano | 1:23:35 | Piotr Pochinchuk | 1:25:45 | Roland Wieser | 1:25:58 |
50 km marxa Detalls | Hartwig Gauder | 3:49.24 | Jordi Llopart | 3:51.25 | Evgeni Ivchenko | 3:56.32 |
Salt de llargada Detalls | Lutz Dombrowski | 8.54 m | Frank Paschek | 8.21 m | Valeriy Podluzhniy | 8.18 m |
Triple salt Detalls | Jaak Uudmäe | 17.35 m | Víktor Sanéiev | 17.24 m | João de Oliveira | 17.22 m |
Salt d'alçada Detalls | Gerd Wessig | 2.36 m (RM) | Jacek Wszola | 2.31 m | Jörg Freimuth | 2.31 m |
Salt amb perxa Detalls | Wladyslaw Kozakiewicz | 5.78 m (RM) | Konstantin Volkov | 5.65 m | Tadeusz Slusarski | 5.65 m |
Llançament de pes Detalls | Vladimir Kiselev | 21.35 m | Aleksandr Baryshnikov | 21.08 m | Udo Beyer | 21.06 m |
Llançament de disc Detalls | Viktor Rashchupkin | 66.64 m | Imrich Bugár | 66.38 m | Luis Delís | 66.32 m |
Llançament de javelina Detalls | Dainis Kūla | 91.20 m | Aleksandr Makarov | 89.64 m | Wolfgang Hanisch | 86.72 m |
Llançament de martell Detalls | Yuriy Sedykh | 81.80 m (RM) | Sergey Litvinov | 80.64 m | Jüri Tamm | 78.96 m |
Decatló Detalls | Daley Thompson | 8495 | Yuriy Kutsenko | 8331 | Sergey Zhelanov | 8315 |
- RM: rècord mundial
- RO: rècord olímpic
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m Detalls | Lyudmila Kondratyeva | 11.06 | Marlies Göhr | 11.07 | Ingrid Auerswald | 11.14 |
200 m Detalls | Bärbel Wöckel | 22.03 (RO) | Natalia Bochina | 22.19 | Merlene Ottey | 22.20 |
400 m Detalls | Marita Koch | 48.88 (RO) | Jarmila Kratochvílová | 49.46 | Christina Lathan | 49.66 |
800 m Detalls | Nadezhda Olizarenko | 1:53.43 (RM) | Olga Mineeva | 1:54.81 | Tatyana Providokhina | 1:55.46 |
1.500 m Detalls | Tatyana Kazankina | 3:56.56 (RO) | Christiane Wartenberg | 3:57.71 | Nadezhda Olizarenko | 3:59.52 |
100 m tanques Detalls | Vera Komisova | 12.56 (RO) | Johanna Schaller-Klier | 12.63 | Lucyna Langer | 12.65 |
4x100 m relleus Detalls | RDA Romy Müller Bärbel Wöckel Ingrid Auerswald Marlies Göhr | 41.60 (RM) | Unió Soviètica Vera Komisova Liudmila Zharkova Vera Anisimova Natalia Bochina | 42.10 | Regne Unit Heather Hunte Kathy Smallwood Beverley Goddard Sonia Lannaman | 42.43 |
4x400 m relleus Detalls | Unió Soviètica T. Prorochenko Tatyana Goishchik Nina Ziuskova Irina Nazarova | 3:20.12 | RDA Barbara Krug Gabriele Löwe Christina Lathan Marita Koch | 3:20.35 | Regne Unit Linsey MacDonald Michelle Probert Joslyn Hoyte Janine MacGregor | 3:27.74 |
Salt de llargada Detalls | Tatyana Kolpakova | 7.06 m | Brigitte Wujak | 7.04 m | Tatyana Skachko | 7.01 m |
Salt d'alçada Detalls | Sara Simeoni | 1.97 m | Urszula Kielan | 1.94 m | Jutta Kirst | 1.94 m |
Llançament de pes Detalls | Ilona Slupianek | 22.41 m (RO) | Svetlana Krachevskaia | 21.42 m | Margitta Droese-Pufe | 21.20 m |
Llançament de disc Detalls | Evelin Jahl | 69.96 m | Maria Vergova | 67.90 m | Tatyana Lesovaya | 67.40 m |
Llançament de javelina Detalls | María Colón | 68.40 m | Saida Gunba | 67.76 m | Ute Hommola | 66.56 m |
Pentatló Detalls | Nadezhda Tkachenko | 5083 (RM) | Olga Rukavishnikova | 4937 | Olga Kuragina | 4875 |
- RM: rècord mundial
- RO: rècord olímpic
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Unió Soviètica | 15 | 14 | 12 | 41 |
2 | RDA | 11 | 8 | 10 | 29 |
3 | Regne Unit | 4 | 2 | 4 | 10 |
4 | Itàlia | 3 | 0 | 1 | 4 |
5 | Polònia | 2 | 4 | 1 | 7 |
6 | Etiòpia | 2 | 0 | 2 | 4 |
7 | Cuba | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Tanzània | 0 | 2 | 0 | 2 |
Txecoslovàquia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
10 | Bulgària | 0 | 1 | 1 | 2 |
Finlàndia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
12 | Austràlia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Espanya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Jamaica | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Brasil | 0 | 0 | 1 | 1 |
França | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Atletisme 1980 Arxivat 2008-12-25 a Wayback Machine.