Campionat de Dinamarca de ciclisme en ruta
El Campionat de Dinamarca de ciclisme en ruta és una competició ciclista que serveix per a determinar el Campió de Dinamarca de l'especialitat. La primera edició es disputà el 1987. El títol s'atorga al vencedor d'una única carrera. El vencedor obté el dret a portar un mallot amb els colors de la bandera danesa fins al Campionat de l'any següent en qualsevol prova en ruta.
El 1987 i 1988 el campionat s'organitzà conjuntament amb Suècia i Noruega. El 1992 la prova era "Open", sent Bjarne Riis, 5è a la cursa, el que es proclamà campió danès professional.
Palmarès masculí
Palmarès sub-23
Any | Primer | Segon | Tercer |
1996 | Tayeb Braikia | Dani Petersen | Jakob Gram Nielsen |
1997 | Michael Steen Nielsen | René Jørgensen | Dani Petersen |
1998 | Bjarke Nielsen | Jimmy Hansen | Morten Voss Chistiansen |
1999 | Max Nielsen | Morten Voss Chistiansen | Jan Jespersen |
2000 | Jimmy Hansen | Michael Larsen | Thomas Bruun Eriksen |
2001 | Thue Houlberg | Søren Svendsen | Morten Knudsen |
2002 | Martin Pedersen | Michael Berling | Brian Vandborg |
2003 | Mads Christensen | Brian Vandborg | Lars Frederiksen |
2004 | Martin Pedersen | Anders Lund | Martin Mortensen |
2005 | Jan Almblad | Martin Mortensen | Anders Lund |
2006 | Kasper Jebjerg | Michael Færk Christensen | Alex Rasmussen |
2007 | Thomas Christiansen | Jakob Bering | Jacob Kodrup |
2008 | Mads Rydicher | Philip Nielsen | Nikola Aistrup |
2009 | Rasmus Guldhammer | Troels Vinther | Kaspar Larsen Schjønnemann |
2010 | Ricky Enø Jørgensen | Christopher Juul Jensen | Mikkel Mortensen |
2011 | Lasse Norman Hansen | Christopher Juul Jensen | Nicolai Steensen |
2012 | Sebastian Lander | Magnus Cort Nielsen | Rasmus Sterobo |
2013 | Lasse Norman Hansen | Alexander Kamp Egested | Kristian Haugaard |
2014 | Emil Bækhøj Halvorsen | Frederik Plesner | Nicolai Brøchner |
2015 | Jonas Gregaard Wilsly | Mads Rahbek | Søren Kragh Andersen |
2016 | Mads Wurtz Schmitz | Casper Pedersen | Andreas Stokbro |
2017 | Michael Carbel Svendgaard | Andreas Stokbro | Casper Pedersen |
2018 | Julius Johansen | Niklas Larsen | Andreas Stokbro |
2019 | Frederik Rodenberg | Oliver Knudsen | Frederik Irgens Jensen |
2020 | Frederik Irgens Jensen | Oliver Wulff Frederiksen | Mathias Bundsgaard Matz |
2021 | Julius Johansen | Søren Vosgerau | Kristian Hessel |
2022 | Rasmus Søjberg Pedersen | Sebastian Kolze Changizi | Carl-Frederik Bévort |
2023 | Rasmus Søjberg Pedersen | Mads Landbo | Henrik Pedersen |
2024 | Pelle Koster Mikkelsen | Christian Kornum | Asger Rojbek Sorensen |
Palmarès femení
Any | Primera | Segona | Tercera |
1990 | Karina Skibby | Bettina Falsing | Rikke Sandhoej-Olsen |
1991 | Karina Skibby | Lona Munck | Sanne Lassen |
1992 | Sanne Schmidt | Helle Soerensen | Lona Munck |
1993 | Sanne Schmidt | Hanne Malmberg | Helene Soegaard |
1994 | Rikke Sandhoej-Olsen | Sanne Schmidt | Helle Jensen |
1995 | Rikke Sandhoej-Olsen | Helle Soerensen | Lotte Schmidt |
1996 | Helle Soerensen | Lotte Schmidt | Sanne Schmidt |
1997 | Rikke Sandhoej-Olsen | Lisbeth Simper | Helle Soerensen |
1998 | Rikke Sandhoej-Olsen | Lisbeth Simper | Lotte Schmidt |
1999 | Ann Mathiesen | Rikke Sandhoej-Olsen | Lisbeth Simper |
2000 | Mette Fischer Andreasen | Linne Lykke Meyer-Nielsen | Sanne Schmidt |
2001 | Lisbeth Simper | Pernille Langelund Jakobsen | Lotte Bak |
2002 | Lisbeth Simper | Vibe Jane Kolding | Mette Fischer Andreasen |
2003 | Lisbeth Simper | Dorte Lohse Rasmussen | Trine Schmidt |
2004 | Pernille Langelund Jakobsen | Dorte Lohse Rasmussen | Mette Fischer Andreasen |
2005 | Dorte Lohse Rasmussen | Linda Villumsen | Janne Bruhn-Henriksen |
2006 | Linda Villumsen | Mie Bekker Lacota | Dorte Lohse Rasmussen |
2007 | Karina Hegelund Nielsen | Dorte Lohse Rasmussen | Trine Schmidt |
2008 | Linda Villumsen | Maja Watt Adamsen | Iben Bohe |
2009 | Linda Villumsen | Trine Schmidt | Maria Grandt Petersen |
2010 | Annika Langvad | Christina Siggaard | Trine Lorentzen |
2011 | Julie Leth | Iben Bohe | Trine Schmidt |
2012 | Cathrine Grage | Iben Bohe | Julie Leth |
2013 | Kamilla Valin | Rikke Lonne | Trine Lorentzen |
2014 | Amalie Dideriksen | Christina Siggaard | Julie Leth |
2015 | Amalie Dideriksen | Betina Cramer | Christina Siggaard |
2016 | Emma Norsgaard Jørgensen | Amalie Dideriksen | Betina Cramer |
2017 | Camilla Møllebro | Trine Andersen | Louise Holm |
2018 | Amalie Dideriksen | Emma Norsgaard | Christina Malling |
2019 | Amalie Dideriksen | Pernille Mathiesen | Christina Malling |
2020 | Emma Norsgaard Jørgensen | Julie Leth | Cecilie Uttrup Ludwig |
2021 | Amalie Dideriksen | Emma Norsgaard Jørgensen | Cecilie Uttrup Ludwig |
2022 | Cecilie Uttrup Ludwig | Emma Cecilie Norsgaard Bjerg | Amalie Dideriksen |
2023 | Rebecca Koerner | Marie-Louise Hartz Krogager | Amalie Kvist Nybroe |
Vegeu també
Enllaços externs
- Palmarès masculí a memoire-du-cyclisme.eu
- Palmarès sub-23 a sitiodeciclismo.net
- Palmarès femení a sitiodeciclismo.net