Llista de medallistes olímpics de boxa
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de boxa:
Medallistes
Programa actual
Categoria masculina
Pes mosca
- - 105 lb/47.6 kg (1904)
- + 112 lb/50.8 kg (1920-1936)
- + 51 kg (1948-1964)
- 48-51 kg (1968-2008)
- 49-52 kg (2012-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | George Finnegan | Miles Burke | No es concedí |
1906-1912 | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Frankie Genaro | Anders Petersen | William Cuthbertson |
1924 París | Fidel LaBarba | James McKenzie | Raymond Fee |
1928 Amsterdam | Antal Kocsis | Armand Apell | Carlo Cavagnoli |
1932 Los Angeles | István Énekes | Francisco Cabañas | Louis Salica |
1936 Berlín | Willy Kaiser | Gavino Matta | Louis Laurie |
1948 Londres | Pascual Pérez | Spartaco Bandinelli | Han Soo-Ann |
1952 Hèlsinki | Nate Brooks | Edgar Basel | Anatoli Bulakov |
Willie Toweel | |||
1956 Melbourne | Terence Spinks | Mircea Dobrescu | John Caldwell |
René Libeer | |||
1960 Roma | Gyula Török | Sergei Sivko | Abdel El-Guindi |
Kiyoshi Tanabe | |||
1964 Tòquio | Fernando Atzori | Artur Olech | Robert Carmody |
Stanislav Sorokin | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Ricardo Delgado | Artur Olech | Servílio de Oliveira |
Leo Rwabwogo | |||
1972 Múnic | Georgi Kostadinov | Leo Rwabwogo | Leszek Błażyński |
Douglas Rodríguez | |||
1976 Mont-real | Leo Randolph | Ramón Duvalón | Leszek Błażyński |
David Torosyan | |||
1980 Moscou | Petar Lesov | V. Miroshnichenko | Hugh Russell |
János Váradi | |||
1984 Los Angeles | Steve McCrory | Redzep Redzepovski | Ibrahim Bilali |
Eyüp Can | |||
1988 Seül | Kim Kwang-Sun | Andreas Tews | Mario González |
Timofey Skryabin | |||
1992 Barcelona | Choi Chol-Su | Raúl González | Tim Austin |
István Kovács | |||
1996 Atlanta | Maikro Romero | Bulat Jumadilov | Zoltan Lunka |
Albert Pakeyev | |||
2000 Sydney | Wijan Ponlid | Bulat Jumadilov | Wladimir Sidorenko |
Jérôme Thomas | |||
2004 Atenes | Yuriorkis Gamboa | Jérôme Thomas | Rustamhodza Rahimov |
Fuad Aslanov | |||
2008 Pequín | Somjit Jongjohor | Andry Laffita | Vincenzo Picardi |
Georgy Balakshin | |||
2012 Londres | Robeisy Ramírez | N. Tögstsogt | Misha Aloyan |
Michael Conlan | |||
2016 Rio | Shakhobidin Zoirov | Misha Aloyan | Yoel Finol |
Yoel Finol | |||
2020 Tòquio | Galal Yafai | Carlo Paalam | Saken Bibossinov |
Ryomei Tanaka |
Pes gall
- 105-115 lb/47.6-52.2 kg (1904)
- - 116 lb/52.6 (1908)
- 112-118 lb/50.8-53.5 kg (1920-1928)
- 112-119 lb/50.8-54.0 kg (1932-1936)
- 51-54 kg (1948-2008)
- 52-56 kg (2012-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | Oliver Kirk | George Finnegan | No es concedí |
1908 Londres | Henry Thomas | John Condon | William Webb |
1912 Estocolm | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Clarence Walker | Clifford Graham | George McKenzie |
1924 París | William Smith | Salvatore Tripoli | Jean Ces |
1928 Amsterdam | Vittorio Tamagnini | John Daley | Harry Isaacs |
1932 Los Angeles | Horace Gwynne | Hans Ziglarski | José Villanueva |
1936 Berlín | Ulderico Sergo | Jack Wilson | Fidel Ortiz |
1948 Londres | Tibor Csík | Giovanni Zuddas | Juan Venegas |
1952 Hèlsinki | Pentti Hämäläinen | John McNally | Guennadi Gàrbuzov |
Kang Joon-Ho | |||
1956 Melbourne | Wolfgang Behrendt | Song Soon-Chun | Claudio Barrientos |
Frederick Gilroy | |||
1960 Roma | Oleg Grigoryev | Primo Zamparini | Brunon Bendig |
Oliver Taylor | |||
1964 Tòquio | Takao Sakurai | Chung Shin-Cho | Juan Fabila |
W. Rodríguez | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Valerian Sokolov | Eridari Mukwanga | Chang Kyou-Chul |
Eiji Morioka | |||
1972 Múnic | Orlando Martínez | Alfonso Zamora | Ricardo Carreras |
George Turpin | |||
1976 Mont-real | Gu Yong-Ju | Charles Mooney | Patrick Cowdell |
Viktor Rybakov | |||
1980 Moscou | Juan Hernández | Bernardo Pinango | Michael Anthony |
Dumitru Cipere | |||
1984 Los Angeles | Maurizio Stecca | Héctor López | Pedro Nolasco |
Dale Walters | |||
1988 Seül | Kennedy McKinney | Aleksandar Hristov | Phajol Moolsan |
Jorge Julio Rocha | |||
1992 Barcelona | Joel Casamayor | Wayne McCullough | Mohammed Achik |
Li Gwang-Sik | |||
1996 Atlanta | István Kovács | Arnaldo Mesa | V. Khadpo |
R. Malakhbekov | |||
2000 Sydney | Guillermo Rigondeaux | R. Malakhbekov | Sergey Danilchenko |
Clarence Vinson | |||
2004 Atenes | Guillermo Rigondeaux | Worapoj Petchkoom | Aghasi Mammadov |
Bahodirjon Sooltonov | |||
2008 Pequín | Enkhbatyn Badar | Yankiel León | Bruno Julie |
Veaceslav Gojan | |||
2012 Londres | Luke Campbell | John Joe Nevin | Lázaro Álvarez |
Satoshi Shimizu | |||
2016 Rio | Robeisy Ramírez | Shakur Stevenson | Murodjon Akhmadaliev |
Vladimir Nikitin | |||
2020 Tòquio | Albert Batyrgaziev | Duke Ragan | Lázaro Álvarez |
Samuel Takyi |
Pes lleuger
- 125-135 lb/56.7-61.2 kg (1904)
- 126-140 lb/57.2-63.5 kg (1908)
- 126-135 lb/57.2-61.2 kg (1920-1936)
- 58-62 kg (1948)
- 57-60 kg (1952-2008)
- 56-60 kg (2012-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | Harry Spanjer | Russell van Horn | Peter Sturholdt |
1908 Londres | Frederick Grace | Frederick Spiller | Harry Johnson |
1912 Estocolm | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Samuel Mosberg | Gotfred Johansen | Clarence Newton |
1924 París | Hans Jacob Nielsen | Alfredo Copello | Frederick Boylstein |
1928 Amsterdam | Carlo Orlandi | Stephen Halaiko | Gunnar Berggren |
1932 Los Angeles | Lawrence Stevens | Thure Ahlqvist | Nathan Bor |
1936 Berlín | Imre Harangi | Nikolai Stepulov | Erik Ågren |
1948 Londres | Gerald Dreyer | Joseph Vissers | Svend Wad |
1952 Hèlsinki | Aureliano Bolognesi | Aleksy Antkiewicz | Gheorghe Fiat |
Erkki Pakkanen | |||
1956 Melbourne | Dick McTaggart | Harry Kurschat | Anthony Byrne |
Anatoly Lagetko | |||
1960 Roma | Kazimierz Paździor | Sandro Lopopolo | Abel Laudonio |
Dick McTaggart | |||
1964 Tòquio | Józef Grudzień | Velikton Barannikov | Ronald Allen Harris |
Jim McCourt | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Ronald W. Harris | Józef Grudzień | Calistrat Cutov |
Zvonimir Vujin | |||
1972 Múnic | Jan Szczepański | László Orbán | Samuel Mbugua |
Alfonso Pérez | |||
1976 Mont-real | Howard Davis | Simion Cutov | Ace Rusevski |
Vassily Solomin | |||
1980 Moscou | Ángel Herrera | Viktor Demyanenko | Kazimierz Adach |
Richard Nowakowski | |||
1984 Los Angeles | Pernell Whitaker | Luís Ortiz | Chun Chil-Sung |
Martin Ndongo | |||
1988 Seül | Andreas Zülow | George Cramne | Romallis Ellis |
Nergüin Enkhbat | |||
1992 Barcelona | Óscar de la Hoya | Marco Rudolph | Namjilyn Bayarsaikhan |
Hong Sung-Sik | |||
1996 Atlanta | Hocine Soltani | Tontcho Tontchev | Terrance Cauthen |
Leonard Doroftei | |||
2000 Sydney | Mario Kindelán | Andreas Kotelnik | Cristián Bejarano |
Alexander Maletin | |||
2004 Atenes | Mario Kindelán | Amir Khan | Murat Khrachev |
Serik Yeleuov | |||
2008 Pequín | Aleksei Tishchenko | Daouda Sow | Hrachik Javakhyan |
Yordenis Ugás | |||
2012 Londres | Vasyl Lomachenko | Han Soon-Chul | Evaldas Petrauskas |
Yasniel Toledo | |||
2016 Rio | Robson Conceição | Sofiane Oumiha | Lázaro Álvarez |
D. Otgondalai | |||
2020 Tòquio | Andy Cruz | Keyshawn Davis | Harry Garside |
Hovhannes Bachkov |
Pes wèlter
- 135-145 lb/61.2-65.8 kg (1904)
- 135-147 lb/61.2-66.7 kg (1920-1936)
- 62-67 kg (1948)
- 63.5-67 kg (1952-2000)
- 64-69 kg (2004-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | Albert Young | Harry Spanjer | Joseph Lydon |
1908-1912 | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Bert Schneider | Alexander Ireland | Frederick Colberg |
1924 París | Jean Delarge | Héctor Méndez | Douglas Lewis |
1928 Amsterdam | Ted Morgan | Raúl Landini | Raymond Smillie |
1932 Los Angeles | Edward Flynn | Erich Campe | Bruno Ahlberg |
1936 Berlín | Sten Suvio | Michael Murach | Gerhard Pedersen |
1948 Londres | Július Torma | Horace Herring | Alessandro D'Ottavio |
1952 Hèlsinki | Zygmunt Chychła | Sergei Scherbakov | Günther Heidemann |
Victor Jörgensen | |||
1956 Melbourne | Nicolae Linca | Frederick Tiedt | Nicholas Gargano |
Kevin Hogarth | |||
1960 Roma | Giovanni Benvenuti | Yuri Radonyak | Leszek Drogosz |
Jimmy Lloyd | |||
1964 Tòquio | Marian Kasprzyk | Ričardas Tamulis | Silvano Bertini |
Pertti Purhonen | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Manfred Wolke | Joseph Bessala | Mario Guilloti |
Vladimir Musalimov | |||
1972 Múnic | Emilio Correa | János Kajdi | Dick Murunga |
Jesse Valdez | |||
1976 Mont-real | Jochen Bachfeld | Pedro Gamarro | Reinhard Skricek |
Victor Zilberman | |||
1980 Moscou | Andrés Aldama | John Mugabi | Karl-Heinz Krüger |
Kazimierz Szczerba | |||
1984 Los Angeles | Mark Breland | An Young-Su | Luciano Bruno |
Joni Nyman | |||
1988 Seül | Robert Wangila | Laurent Boudouani | Jan Dydak |
Kenneth Gould | |||
1992 Barcelona | Michael Carruth | Juan Hernández | Aníbal Acevedo |
Arkhom Chenglai | |||
1996 Atlanta | Oleg Saitov | Juan Hernández | Daniel Santos |
Marian Simion | |||
2000 Sydney | Oleg Saitov | Sergey Dotsenko | Vitalie Gruşac |
Dorel Simion | |||
2004 Atenes | Bakhtiyar Artayev | Lorenzo Aragón | Kim Jung-Joo |
Oleg Saitov | |||
2008 Pequín | Bakhtiyar Artayev | Carlos Banteaux | Hanati Silamu |
Kim Jung-Joo | |||
2012 Londres | Serik Sapiyev | Fred Evans | Taras Shelestyuk |
Andrey Zamkovoy | |||
2016 Rio | Daniyar Yeleussinov | Shakhram Giyasov | Souleymane Cissokho |
Mohammed Rabii | |||
2020 Tòquio | Roniel Iglesias | Pat McCormack | Andrey Zamkovoy |
Aidan Walsh |
Pes mitjà
- 145-158 lb/65.8-71.7 kg (1904)
- 140-158 lb/63.5-71.7 kg (1908)
- 147-160 lb/66.7-72.6 kg (1920-1936)
- 67-73 kg (1948)
- 71-75 kg (1952-2000)
- 69-75 kg (2004-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | Charles Mayer | Benjamin Spradley | No es concedí |
1908 Londres | John Douglas | Reginald Baker | William Philo |
1912 Estocolm | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Harry Mallin | G. Prud'Homme | Moe Herscovitch |
1924 París | Harry Mallin | John Elliott | Joseph Beecken |
1928 Amsterdam | Piero Toscani | Jan Heřmánek | Leonard Steyaert |
1932 Los Angeles | Carmen Barth | Amado Azar | Ernest Peirce |
1936 Berlín | Jean Despeaux | Henry Tiller | Raúl Villareal |
1948 Londres | László Papp | John Wright | Ivano Fontana |
1952 Hèlsinki | Floyd Patterson | Vasile Tiţǎ | Boris Nikolov |
Stig Sjölin | |||
1956 Melbourne | Gennadiy Shatkov | Ramón Tapia | Gilbert Chapron |
Víctor Zalazar | |||
1960 Roma | Eddie Crook | Tadeusz Walasek | Yevgeny Feofanov |
Ion Monea | |||
1964 Tòquio | Valeri Popenchenko | Emil Schulz | Franco Valle |
Tadeusz Walasek | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Chris Finnegan | Aleksei Kiselyov | Alfred Jones |
Agustín Zaragoza | |||
1972 Múnic | Vyacheslav Lemeshev | Reima Virtanen | Prince Amartey |
Marvin Johnson | |||
1976 Mont-real | Michael Spinks | Rufat Riskiyev | Luís Martínez |
Alec Nastac | |||
1980 Moscou | José Gómez | Viktor Savchenko | Jerzy Rybicki |
Valentin Silaghi | |||
1984 Los Angeles | Shin Joon-Sup | Virgil Hill | Aristides González |
Mohamed Zaoui | |||
1988 Seül | Henry Maske | Egerton Marcus | Chris Sande |
Hussain Syed | |||
1992 Barcelona | Ariel Hernández | Chris Byrd | Chris Johnson |
Lee Seung-Bae | |||
1996 Atlanta | Ariel Hernández | Malik Beyleroglu | Mohamed Bahari |
Rhoshii Wells | |||
2000 Sydney | Jorge Gutiérrez | G. Gaydarbekov | Vugar Alakbarov |
Zsolt Erdei | |||
2004 Atenes | Gaydarbek Gaydarbekov | Guennadi Golovkin | P. Suriya |
Andre Dirrell | |||
2008 Pequín | James DeGale | Emilio Correa | Darren Sutherland |
Vijender Kumar | |||
2012 Londres | Ryota Murata | Esquiva Florentino | Abbos Atoev |
Anthony Ogogo | |||
2016 Rio | Arlen López | Bektemir Melikuziev | Misael Rodríguez |
Kamran Shakhsuvarly | |||
2020 Tòquio | Hebert Conceição | Oleksandr Khyzhniak | Gleb Bakshi |
Eumir Marcial |
Pes semipesant
- 160-175 lb/72.6-79.4 kg (1920-1936)
- 73-80 kg (1948)
- 75-81 kg (1952-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1920 Anvers | Eddie Eagan | Sverre Sørsdal | Harold Franks |
1924 París | Harry Mitchell | Thyge Petersen | Sverre Sørsdal |
1928 Amsterdam | Víctor Avendaño | Ernst Pistulla | Karel Miljon |
1932 Los Angeles | David Carstens | Gino Rossi | Peter Jørgensen |
1936 Berlín | Roger Michelot | Richard Vogt | Francisco Risiglione |
1948 Londres | George Hunter | Donald Scott | Maurio Cia |
1952 Hèlsinki | Norvel Lee | Antonio Pacenza | Anatoly Perov |
Harri Siljander | |||
1956 Melbourne | James Boyd | Gheorghe Negrea | Carlos Lucas |
Romualdas Murauskas | |||
1960 Roma | Cassius Clay | Z. Pietrzykowski | Anthony Madigan |
Giulio Saraudi | |||
1964 Tòquio | Cosimo Pinto | Aleksei Kiselyov | Alexander Nikolov |
Z. Pietrzykowski | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Danas Pozniakas | Ion Monea | Stanisław Dragan |
Georgi Stankov | |||
1972 Múnic | Mate Parlov | Gilberto Carrillo | Janusz Gortat |
Isaac Ikhouria | |||
1976 Mont-real | Leon Spinks | Sixto Soria | Kostica Dafinoiu |
Janusz Gortat | |||
1980 Moscou | Slobodan Kačar | Paweł Skrzecz | Herbert Bauch |
Ricardo Rojas | |||
1984 Los Angeles | Anton Josipovic | Kevin Barry | Evander Holyfield |
Mustapha Moussa | |||
1988 Seül | Andrew Maynard | N. Shanavazov | Henryk Petrich |
Damir Škaro | |||
1992 Barcelona | Torsten May | R. Zaulychnyi | Wojciech Bartnik |
Zoltán Béres | |||
1996 Atlanta | Vassiliy Jirov | Lee Seung-Bae | Antonio Tarver |
Thomas Ulrich | |||
2000 Sydney | Aleksandr Lebziak | Rudolf Kraj | Andriy Fedchuk |
Sergey Mihaylov | |||
2004 Atenes | Andre Ward | Magomed Aripgadjiev | Utkirbek Haydarov |
Ahmed Ismail | |||
2008 Pequín | Zhang Xiaoping | Kenneth Egan | Tony Jeffries |
Yerkebulan Shynaliyev | |||
2012 Londres | Egor Mekhontsev | Adilbek Niyazymbetov | Yamaguchi Falcão |
Oleksandr Gvozdyk | |||
2016 Rio | Julio César La Cruz | Adilbek Niyazymbetov | Mathieu Bauderlique |
Joshua Buatsi | |||
2020 Tòquio | Arlen López | Benjamin Whittaker | Loren Alfonso |
Imam Khataev |
Pes pesant
- + 158 lb/71.7 kg (1904-1908)
- + 175 lb/79.4 kg (1920-1936)
- + 80 kg (1948)
- + 81 kg (1952-1980)
- 81-91 kg (1984-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | Samuel Berger | Charles Mayer | William Michaels |
1908 Londres | Albert Oldman | Sydney Evans | Frederick Parks |
1912 Estocolm | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Ronald Rawson | Søren Petersen | Albert Eluère |
1924 París | Otto von Porat | Søren Petersen | Alfredo Porzio |
1928 Amsterdam | Arturo Rodríguez | Nils Ramm | Michael Michaelsen |
1932 Los Angeles | Santiago Lovell | Luigi Rovati | Frederick Feary |
1936 Berlín | Herbert Runge | Guillermo Lovell | Erling Nilsen |
1948 Londres | Rafael Iglesias | Gunnar Nilsson | John Arthur |
1952 Hèlsinki | Ed Sanders | Ingemar Johansson | Ilkka Koski |
Andries Nieman | |||
1956 Melbourne | Peter Rademacher | Lev Mukhin | Daniel Bekker |
Giacomo Bozzano | |||
1960 Roma | Franco De Piccoli | Daniel Bekker | Josef Nemec |
Günter Siegmund | |||
1964 Tòquio | Joe Frazier | Hans Huber | Giuseppe Ros |
Vadim Yemelyanov | |||
1968 Ciutat de Mèxic | George Foreman | Jonas Čepulis | Giorgio Bambini |
Joaquín Rocha | |||
1972 Múnic | Teófilo Stevenson | Ion Alexe | Peter Hussing |
Hasse Thomsén | |||
1976 Mont-real | Teófilo Stevenson | Mircea Simon | Clarence Hill |
John Tate | |||
1980 Moscou | Teófilo Stevenson | Pyotr Zayev | Jürgen Fanghänel |
István Lévai | |||
1984 Los Angeles | Henry Tillman | Willie DeWit | Angelo Musone |
Arnold Vanderlyde | |||
1988 Seül | Ray Mercer | Baik Hyun-Man | Andrzej Gołota |
Arnold Vanderlyde | |||
1992 Barcelona | Félix Savón | David Izonritei | David Tua |
Arnold Vanderlyde | |||
1996 Atlanta | Félix Savón | David Defiagbon | Nate Jones |
Luan Krasniqi | |||
2000 Sydney | Félix Savón | Sultan Ibragimov | Vladimer Chanturia |
Sebastian Köber | |||
2004 Atenes | Odlanier Solís | Viktar Zuyev | Mohamed Elsayed |
Naser Al Shami | |||
2008 Pequín | Rakhim Chakkhiev | Clemente Russo | Osmay Acosta |
Deontay Wilder | |||
2012 Londres | Oleksandr Usyk | Clemente Russo | Teymur Mammadov |
Tervel Pulev | |||
2016 Rio | Evgeny Tishchenko | Vasiliy Levit | Erislandy Savón |
Rustam Tulaganov | |||
2020 Tòquio | Julio César La Cruz | Muslim Gadzhimagomedov | Abner Teixeira |
David Nyika |
Pes superpesant
- 91 kg (1984-actualitat)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1984 Los Angeles | Tyrell Biggs | Francesco Damiani | Aziz Salihu |
Robert Wells | |||
1988 Seül | Lennox Lewis | Riddick Bowe | Janusz Zarenkiewicz |
A. Miroshnichenko | |||
1992 Barcelona | Roberto Balado | Richard Igbineghu | Svilen Rusinov |
Brian Nielsen | |||
1996 Atlanta | Vladímir Klitxkó | Paea Wolfgram | Alexei Lezin |
Duncan Dokiwari | |||
2000 Sydney | Audley Harrison | M. Dildabekov | Paolo Vidoz |
Rustam Saidov | |||
2004 Atenes | Aleksandr Povetkin | Mohamed Aly | Michel Lopez Nuñez |
Roberto Cammarelle | |||
2008 Pequín | Roberto Cammarelle | Zhang Zhilei | Vyacheslav Glazkov |
David Price | |||
2012 Londres | Anthony Joshua | Roberto Cammarelle | Ivan Dychko |
M. Majidov | |||
2016 Rio | Tony Yoka | Joe Joyce | Ivan Dychko |
Filip Hrgović | |||
2020 Tòquio | Bakhodir Jalolov | Richard Torrez | Frazer Clarke |
Kamshybek Kunkabayev |
Categoria femenina
Pes mosca
Games | Or | Plata | Bronze |
2012 Londres | Nicola Adams | Ren Cancan | Marlen Esparza |
Mary Kom | |||
2016 Rio | Nicola Adams | Sarah Ourahmoune | Ren Cancan |
Ingrit Valencia | |||
2020 Tòquio | Stoyka Krasteva | Buse Naz Çakıroğlu | Tsukimi Namiki |
Huang Hsiao-wen |
Pes ploma
Games | Or | Plata | Bronze |
2020 Tòquio | Sena Irie | Nesthy Petecio | Karriss Artingstall |
Irma Testa |
Pes lleuger
Games | Or | Plata | Bronze |
2012 Londres | Katie Taylor | Sofya Ochigava | Adriana Araujo |
Mavzuna Chorieva | |||
2016 Rio | Estelle Mossely | Yin Junhua | Anastasia Belyakova |
Mira Potkonen | |||
2020 Tòquio | Kellie Harrington | Beatriz Ferreira | Sudaporn Seesondee |
Mira Potkonen |
Pes wèlter
Games | Or | Plata | Bronze |
2020 Tòquio | Busenaz Sürmeneli | Gu Hong | Lovlina Borgohain |
Oshae Jones |
Pes mitjà
Games | Or | Plata | Bronze |
2012 Londres | Claressa Shields | Sofya Ochigava | Li Jinzi |
Marina Volnova | |||
2016 Rio | Claressa Shields | Nouchka Fontijn | Li Qian |
Dariga Shakimova | |||
2020 Tòquio | Lauren Price | Li Qian | Nouchka Fontijn |
Zemfira Magomedalieva |
Programa eliminat
Categoria masculina
Pes minimosca
- + 48 kg (1968-2008)
- + 49 kg (2012-2016)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1968 Ciutat de Mèxic | Francisco Rodríguez | Jee Yong-Ju | Harlan Marbley |
Hubert Skrzypczak | |||
1972 Múnic | György Gedó | Kim U-Gil | Ralph Evans |
Enrique Rodríguez | |||
1976 Mont-real | Jorge Hernández | Lee Byong-Uk | Orlando Maldonado |
Payao Pooltarat | |||
1980 Moscou | Shamil Sabirov | Hipólito Ramos | Ismail Mustafov |
Lee Byong-Uk | |||
1984 Los Angeles | Paul Gonzales | Salvatore Todisco | Marcelino Bolivar |
Keith Mwila | |||
1988 Seül | Ivailo Marinov | Michael Carbajal | Róbert Isaszegi |
Leopoldo Serrantes | |||
1992 Barcelona | Rogelio Marcelo | Daniel Petrov | Jan Quast |
Roel Velasco | |||
1996 Atlanta | Daniel Petrov | Mansueto Velasco | Oleg Kiryukhin |
Rafael Lozano | |||
2000 Sydney | Brahim Asloum | Rafael Lozano | Kim Un-Chol |
Maikro Romero | |||
2004 Atenes | Yan Varela | A. Yalçinkaya | Zou Shiming |
Sergey Kazakov | |||
2008 Pequín | Zou Shiming | P. Serdamba | Paddy Barnes |
Yampier Hernández | |||
2012 Londres | Zou Shiming | Kaeo Pongprayoon | David Ayrapetyan |
Paddy Barnes | |||
2016 Rio | Hasanboy Dusmatov | Yuberjén Martínez | Joahnys Argilagos |
Nico Hernández |
Pes ploma
- 115-125 lb/52.2-56.7 kg (1904)
- 116-126 lb/52.6-57.2 kg (1908)
- 118-126 lb/53.5-57.2 kg (1920-1928)
- 119-126 lb/54.0-57.2 kg (1932-1936)
- 54-58 kg (1948)
- 54-57 kg (1952-2008)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | Oliver Kirk | Frank Haller | Frederick Gilmore |
1908 Londres | Richard Gunn | Charles Morris | Hugh Roddin |
1912 Estocolm | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Paul Fritsch | Jean Gachet | Edoardo Garzena |
1924 París | Jackie Fields | Joseph Salas | Pedro Quartucci |
1928 Amsterdam | Bep van Klaveren | Víctor Peralta | Harold Devine |
1932 Los Angeles | Carmelo Robledo | Josef Schleinkofer | Allan Carlsson |
1936 Berlín | Oscar Casanovas | Charles Catterall | Josef Miner |
1948 Londres | Ernesto Formenti | Dennis Shepherd | Aleksy Antkiewicz |
1952 Hèlsinki | Ján Zachara | Sergio Caprari | Leonard Leisching |
Joseph Ventaja | |||
1956 Melbourne | Vladimir Safronov | Thomas Nicholls | Pentti Hämäläinen |
Henryk Niedžwiedzki | |||
1960 Roma | Francesco Musso | Jerzy Adamski | Jorma Limmonen |
William Meyers | |||
1964 Tòquio | S. Stepashkin | Anthony Villanueva | Charles Brown |
Heinz Schulz | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Antonio Roldán | Alberto Robinson | Ivan Mihailov |
Philip Waruinge | |||
1972 Múnic | Boris Kuznetsov | Philip Waruinge | András Botos |
Clemente Rojas | |||
1976 Mont-real | Ángel Herrera | R. Nowakowski | Leszek Kosedowski |
Juan Paredes | |||
1980 Moscou | Rudi Fink | Adolfo Horta | Krzysztof Kosedowski |
Viktor Rybakov | |||
1984 Los Angeles | Meldrick Taylor | P. Konyegwachie | Türgüt Aykaç |
Omar Catari | |||
1988 Seül | Giovanni Parisi | Daniel Dumitrescu | Abdelhak Achik |
Lee Jae-Hyuk | |||
1992 Barcelona | Andreas Tews | Faustino Reyes | Ramaz Paliani |
Hocine Soltani | |||
1996 Atlanta | Somluck Kamsing | Serafim Todorov | Pablo Chacón |
Floyd Mayweather | |||
2000 Sydney | Bekzat Sattarkhanov | Ricardo Juarez | Kamil Djamaloudinov |
Tahar Tamsamani | |||
2004 Atenes | Aleksei Tishchenko | Kim Song-Guk | Jo Seok-Hwan |
Vitali Tajbert | |||
2008 Pequín | Vasyl Lomachenko | Khedafi Djelkhir | Yakup Kılıç |
Shahin Imranov |
Pes superlleuger
- 60-63.5 kg (1952-2000)
- 60-64 kg (2004-2016)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1952 Hèlsinki | Charles Adkins | Viktor Mednov | Erkki Mallenius |
Bruno Visintin | |||
1956 Melbourne | Vladimir Yengibaryan | Franco Nenci | C. Dumitrescu |
Henry Loubscher | |||
1960 Roma | Bohumil Němeček | Clement Quartey | Quincey Daniels |
Marian Kasprzyk | |||
1964 Tòquio | Jerzy Kulej | Yevgeny Frolov | Eddie Blay |
Habib Galhia | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Jerzy Kulej | Enrique Requeiferos | Arto Nilsson |
James Wallington | |||
1972 Múnic | Ray Seales | Angel Angelov | Issaka Daborg |
Zvonimir Vujin | |||
1976 Mont-real | Ray Leonard | Andrés Aldama | Vladimir Kolev |
Kazimierz Szczerba | |||
1980 Moscou | Patrizio Oliva | Serik Konakbayev | José Aguilar |
Tony Willis | |||
1984 Los Angeles | Jerry Page | Dhawee Umponmaha | Mircea Fulger |
Mirko Puzović | |||
1988 Seül | V. Yanovskiy | Grahame Cheney | Reiner Gies |
Lars Myrberg | |||
1992 Barcelona | Héctor Vinent | Mark Leduc | Leonard Doroftei |
Jyri Kjäll | |||
1996 Atlanta | Héctor Vinent | Oktay Urkal | Fethi Missaoui |
Bolat Niyazymbetov | |||
2000 Sydney | M. Abdoollayev | Ricardo Williams | Mohamed Allalou |
Diógenes Luna | |||
2004 Atenes | Manus Boonjumnong | Yudel Cedeno | Boris Georgiev |
Ionuţ Gheorghe | |||
2008 Pequín | Manuel Félix Díaz | Manus Boonjumnong | Roniel Iglesias |
Alexis Vastine | |||
2012 Londres | Roniel Iglesias | Denys Berinchyk | Vincenzo Mangiacapre |
U. Mönkh-Erdene | |||
2016 Rio | Roniel Iglesias | Lorenzo Sotomayor | Vitaly Dunaytsev |
Artem Harutyunyan |
Pes superwèlter
- 67-71 kg (1952-2000)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1952 Hèlsinki | László Papp | Theunis Schalkwyk | Eladio Herrera |
Boris Tishin | |||
1956 Melbourne | László Papp | José Torres | John McCormack |
Z. Pietrzykowski | |||
1960 Roma | Wilbert McClure | Carmelo Bossi | William Fisher |
Boris Lagutin | |||
1964 Tòquio | Boris Lagutin | Joseph Gonzales | Józef Grzesiak |
Nojim Maiyegun | |||
1968 Ciutat de Mèxic | Boris Lagutin | Rolando Garbey | John Baldwin |
Günther Meier | |||
1972 Múnic | Dieter Kottysch | Wiesław Rudkowski | Alan Minter |
Peter Tiepold | |||
1976 Mont-real | Jerzy Rybicki | Tadija Kačar | Rolando Garbey |
Viktor Savchenko | |||
1980 Moscou | Armando Martínez | Aleksandr Koshkyn | Ján Franek |
Detlef Kästner | |||
1984 Los Angeles | Frank Tate | Shawn O'Sullivan | Christophe Tiozzo |
Manfred Zielonka | |||
1988 Seül | Park Si-Hun | Roy Jones | Ray Downey |
Richie Woodhall | |||
1992 Barcelona | Juan Carlos Lemus | Orhan Delibas | György Mizsei |
Robin Reid | |||
1996 Atlanta | David Reid | Alfredo Duvergal | Yermakhan Ibraimov |
Karim Tulaganov | |||
2000 Sydney | Yermakhan Ibraimov | Marian Simion | Jermain Taylor |
Pornchai Thongburan |
Vegeu també
Enllaços externs
- (anglès) Cercador Olímpic