Copa del Món de Futbol de 1958
Arosvallen (municipi de Västerås)
Tunavallen (Eskilstuna)
Estadi Råsunda (municipi de Solna)
Eyravallen (Örebro)
Nya Parken (Norrköping)
Rimnersvallen (Uddevalla)
Ryavallen (municipi de Borås)
Estadi Ullevi (Göteborg)
Örjans vall (Halmstad Municipality (en) )
Olympia (Helsingborg)
Estadi de Malmö (Malmö)
La Copa del Món de Futbol 1958 va ser la sisena edició de la Copa del Món de Futbol i va tenir lloc a Suècia l'any 1958. La competició es disputà entre el 8 de juny i el 29 de juny de 1958 i Brasil fou campiona després de derrotar l'equip local, Suècia, a la final per 5 a 2. Aquest torneig va veure el naixement futbolístic del que més tard en seria un mite, Pelé.
Antecedents
L'elecció de la seu es va fer al congrés de Berna de la FIFA del 1954. Entre els fets destacats cal esmentar la primera participació de la Unió Soviètica i el fet de ser l'únic mundial on es classificaren les quatre seleccions britàniques: Anglaterra, Escòcia, Irlanda del Nord i Gal·les.
Tal com succeí a la Copa del Món de Futbol 1950, la competició vingué marcada per un accident aeri, el que sofriren els integrants del Manchester United el 6 de febrer de 1958 a Múnic, on van morir diversos integrants de l'equip.
Fou el primer Mundial transmès per televisió en més de setanta països.
Seus
Göteborg | Solna (Estocolm) | ||
---|---|---|---|
Estadi Ullevi | Estadi Råsunda | ||
Capacitat: 53,500 | Capacitat: 52,400 | ||
Malmö | Helsingborg | ||
Estadi de Malmö | Olympia | ||
Capacitat: 30,000 | Capacitat: 27,000 | ||
Eskilstuna | Norrköping | Sandviken | Uddevalla |
Estadi Tunavallen | Idrottsparken | Estadi Jernvallen | Estadi Rimnersvallen |
Capacitat: 20,000 | Capacitat: 20,000 | Capacitat: 20,000 | Capacitat: 17,778 |
Borås | Halmstad | Örebro | Västerås |
Estadi Ryavallen | Estadi Örjans Vall | Estadi Eyravallen | Estadi Arosvallen |
Capacitat: 15,000 | Capacitat: 15,000 | Capacitat: 13,000 | Capacitat: 10,000 |
Equips participants
Per a aquest torneig es van inscriure 53 associacions, de manera que es va haver de disputar una ronda de qualificació, per determinar les setze classificades.
En principi una plaça estava assegurada per a un representant d'Àsia o d'Àfrica, però tant Indonèsia, com Egipte o el Sudan es negaren a enfrontar-se a Israel.
Per tal que aquests darrers no es classifiquessin sense haver disputat cap partit es decidí que s'enfrontessin a un dels eliminats. S'oferí aquesta possibilitat als antics campions d'Itàlia i d'Uruguai, però aquests refusaren.
Finalment Gal·les acceptà i aconseguí la classificació en derrotar el combinat israelita.
Suècia, com a organitzador, i Alemanya Occidental, com a campió de la darrera edició, es classificaren directament.
Les seleccions classificades foren (en cursiva les debutants):
Equips participants | |||
---|---|---|---|
Alemanya Occidental | Brasil | Hongria | Paraguai |
Anglaterra | Escòcia | Iugoslàvia | Suècia |
Argentina | França | Irlanda del Nord | Txecoslovàquia |
Àustria | Gal·les | Mèxic | Unió Soviètica |
Plantilles
Resultats
Primera fase
El format d'aquesta edició canvià respecte al Mundial anterior. A la primera fase s'enfrontaren tots contra tots i no es disputà pròrroga en cas d'empat al final d'un partit. Si el segon i tercer empataven a punts es disputava un partit de desempat. Si aquest restava empatat es classificava l'equip amb millor gol average a la fase de grups. A la segona fase es mantingueren les tradicionals eliminatòries de quarts, semifinals i final.
Grup 1
Pos | Equip | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | GR | Pts | Classificació |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alemanya Occidental | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 5 | 1,400 | 4 | Avança a la segona fase |
2 | Txecoslovàquia | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 4 | 2,000 | 3 | Van disputar un partit de desempat |
3 | Irlanda del Nord | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | 0,800 | 3 | |
4 | Argentina | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 10 | 0,500 | 2 |
Argentina | 1–3 | Alemanya Occidental |
---|---|---|
Corbatta 3' | Informe | Rahn 32', 79' Seeler 42' |
Irlanda del Nord | 1–0 | Txecoslovàquia |
---|---|---|
Cush 21' | Informe |
Alemanya Occidental | 2–2 | Txecoslovàquia |
---|---|---|
Schäfer 60' Rahn 71' | Informe | Dvořák 24' (p.) Zikán 42' |
Alemanya Occidental | 2–2 | Irlanda del Nord |
---|---|---|
Rahn 20' Seeler 78' | Informe | McParland 18', 60' |
Txecoslovàquia | 6–1 | Argentina |
---|---|---|
Dvořák 8' Zikán 17', 39' Feureisl 68' Hovorka 81', 89' | Informe | Corbatta 64' (p.) |
Partit de desempat
Irlanda del Nord | 2–1 (pr.) | Txecoslovàquia |
---|---|---|
McParland 44', 97' | Informe | Zikán 18' |
Grup 2
Pos | Equip | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | GR | Pts | Classificació |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | França | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 7 | 1,571 | 4 | Avança a la segona fase |
2 | Iugoslàvia | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 6 | 1,167 | 4 | |
3 | Paraguai | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 12 | 0,750 | 3 | |
4 | Escòcia | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | 0,667 | 1 |
França | 7–3 | Paraguai |
---|---|---|
Fontaine 24', 30', 67' Piantoni 52' Wisnieski 61' Kopa 70' Vincent 83' | Informe | Amarilla 20', 44' (p.) Romero 50' |
Iugoslàvia | 1–1 | Escòcia |
---|---|---|
Petaković 6' | Informe | Murray 49' |
Iugoslàvia | 3–2 | França |
---|---|---|
Petaković 16' Veselinović 63', 88' | Informe | Fontaine 4', 85' |
Paraguai | 3–3 | Iugoslàvia |
---|---|---|
Parodi 20' Agüero 52' Romero 80' | Informe | Ognjanović 18' Veselinović 21' Rajkov 73' |
Grup 3
Pos | Equip | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | GR | Pts | Classificació |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Suècia | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | 5,000 | 5 | Avança a la segona fase |
2 | Hongria | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 3 | 2,000 | 3 | Van disputar un partit de desempat |
3 | Gal·les | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 1,000 | 3 | |
4 | Mèxic | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 8 | 0,125 | 1 |
Hongria | 1–1 | Gal·les |
---|---|---|
Bozsik 5' | Informe | J. Charles 27' |
Mèxic | 1–1 | Gal·les |
---|---|---|
Belmonte 89' | Informe | I. Allchurch 32' |
Partit de desempat
Gal·les | 2–1 | Hongria |
---|---|---|
I. Allchurch 55' Medwin 76' | Informe | Tichy 33' |
Grup 4
Pos | Equip | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | GR | Pts | Classificació |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasil | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | — | 5 | Avança a la segona fase |
2 | Unió Soviètica | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 1,000 | 3 | Van disputar un partit de desempat |
3 | Anglaterra | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 4 | 1,000 | 3 | |
4 | Àustria | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | 0,286 | 1 |
Brasil | 3–0 | Àustria |
---|---|---|
Altafini 37', 85' Nílton Santos 50' | Informe |
Unió Soviètica | 2–2 | Anglaterra |
---|---|---|
Simonyan 13' A. Ivanov 56' | Informe | Kevan 66' Finney 85' (p.) |
Brasil | 0–0 | Anglaterra |
---|---|---|
Informe |
Unió Soviètica | 2–0 | Àustria |
---|---|---|
Ilyin 15' V. Ivanov 62' | Informe |
Brasil | 2–0 | Unió Soviètica |
---|---|---|
Vavá 3', 77' | Informe |
Partit de desempat
Unió Soviètica | 1–0 | Anglaterra |
---|---|---|
Ilyin 69' | Informe |
Segona fase
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
19 de juny - Malmö | ||||||||||
Alemanya Occidental | 1 | |||||||||
24 de juny - Göteborg | ||||||||||
Iugoslàvia | 0 | |||||||||
Alemanya Occidental | 1 | |||||||||
19 de juny - Solna | ||||||||||
Suècia | 3 | |||||||||
Suècia | 2 | |||||||||
29 de juny - Solna | ||||||||||
Unió Soviètica | 0 | |||||||||
Suècia | 2 | |||||||||
19 de juny - Norrköping | ||||||||||
Brasil | 5 | |||||||||
França | 4 | |||||||||
24 de juny - Solna | ||||||||||
Irlanda del Nord | 0 | |||||||||
França | 2 | |||||||||
19 de juny - Göteborg | ||||||||||
Brasil | 5 | Tercer lloc | ||||||||
Brasil | 1 | |||||||||
28 de juny - Göteborg | ||||||||||
Gal·les | 0 | |||||||||
Alemanya Occidental | 3 | |||||||||
França | 6 | |||||||||
Quarts de final
França | 4–0 | Irlanda del Nord |
---|---|---|
Wisnieski 44' Fontaine 55', 63' Piantoni 68' | Informe |
Suècia | 2–0 | Unió Soviètica |
---|---|---|
Hamrin 49' Simonsson 88' | Informe |
Alemanya Occidental | 1–0 | Iugoslàvia |
---|---|---|
Rahn 12' | Informe |
Semifinals
Tercer lloc
França | 6–3 | Alemanya Occidental |
---|---|---|
Fontaine 16', 36', 78', 89' Kopa 27' (p.) Douis 50' | Informe | Cieslarczyk 18' Rahn 52' Schäfer 84' |
Final
Campió
Guanyador de Copa del Món de Futbol de 1958 |
---|
Brasil Primer títol |
Classificació final
El 1986, la FIFA va publicar un informe que classificava tots els equips de cada Copa del Món fins a la de 1986, basada en l'actuació a la competició, els resultats generals i la qualitat dels contraris (sense comptar els resultats de repetició).[1][2] El rànquing del torneig de 1958 era el següent:
P | Equip | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | DG | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasil | 6 | 5 | 1 | 0 | 16 | 4 | +12 | 11 |
2 | Suècia | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 7 | +5 | 9 |
3 | França | 6 | 4 | 0 | 2 | 23 | 15 | +8 | 8 |
4 | Alemanya Occidental | 6 | 2 | 2 | 2 | 12 | 14 | −2 | 6 |
Eliminats als quarts de final | |||||||||
5 | Gal·les | 5 | 1 | 3 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 |
6 | Unió Soviètica | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 6 | −1 | 5 |
7 | Irlanda del Nord | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 10 | −4 | 5 |
8 | Iugoslàvia | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 7 | 0 | 4 |
Eliminats a la primera fase | |||||||||
9 | Txecoslovàquia | 4 | 1 | 1 | 2 | 9 | 6 | +3 | 3 |
10 | Hongria | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 5 | +2 | 3 |
11 | Anglaterra | 4 | 0 | 3 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 |
12 | Paraguai | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 12 | −3 | 3 |
13 | Argentina | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 10 | −5 | 2 |
14 | Escòcia | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | −2 | 1 |
15 | Àustria | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 |
16 | Mèxic | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 8 | −7 | 1 |
Golejadors
13 gols 6 gols 5 gols 4 gols 3 gols |
Enllaços externs
- FIFA - Suècia 1958 Arxivat 2018-12-24 a Wayback Machine.
- Detalls a RSSSF